نازل برش

نازل برش

نازل برش با رنج گسترده و تنوع بالا برای کاربری های مختلف توسط انواع برند ها طراحی و تولید می شود و به همین دلیل یکی از فاکتور های مهم در هنگام خرید یک ست برش هواگاز، انتخاب نازل برش صحیح و مناسب برای کار مورد نظر می باشد که در ادامه سعی می شود به معرفی کاربری ها و مشخصات هر دسته از نازل های برش اشاره شود. مهم ترین شاخصه هایی که هنگام خرید نازل باید به آن دقت شود شامل: ضخامت فلز مورد نظر برای برش، گاز سوختی مورد استفاده در سرپیک برش، شیوه ی برشکاری مد نظر، فلز مورد استفاده برای برش و تعدادی فاکتور های دیگر که به شاخص ترین آن ها اشاره شد.

انتخاب نازل برش مناسب و انواع آن ها

در انواع نازل های برش، قطر حفره ی داخل نازل تعیین کننده توان برش نازل می باشد به نحوی که هرچه طول قطر بیشتر باشد، توان برش افزایش می یابد که البته طول قطر نازل برش باید متناسب با ضخامت فلز انتخاب شود، چرا که اگر قطر نازل بزرگ تر از حد تعریف شده برای فلز باشد از کیفیت برش کاسته و اگر کوچک تر از حد تعریفی باشد، برش به طور کامل صورت نخواهد گرفت. یکی دیگر از راهکار های افزایش توان برش، فاصله ی مناسب با صفحه ی کار است به نحوی که هرچه فاصله ی نازل برش با فلز کمتر باشد، توان برش نیز بیشتر می شود.

امروزه دسته بندی نازل برش به دو دسته ی اصلی تقسیم می شود که دسته ی اول نازل با خروجی استوانه ای و دسته ی دوم نازل با خروجی واگرا (سرعت بالا) است. دسته اول بیشتر در برشکاری های دستی و برش ریلی با ضخامت های 8/1 تا 8/3 اینچ مورد استفاده قرار می گیرد در حالی که دسته دوم برای ضخامت های بالا ی 8/3 اینچ مورد استفاده قرار می گیرد همانطور که در بیشتر دستگاه های سی ان سی موجود است. از  دیگر تفاوت های این دو گونه می توان به فشار مورد نیاز برای هر یک اشاره کرد که برای سری های با خروجی استوانه ای فشار 40 پی اس آی و خروجی سرعت بالا به فشار 75 تا 100 پی اس آی احتیاج است. جدول زیر مقایسه کلی سرعت برش دو نوع نازل را نشان می دهد.

گاز های مورد استفاده در نازل برش

در بازار های جهانی، گاز های اصلی مورد استفاده در زمینه هوابرش شامل: استیلن، پروپان، گاز طبیعی، پروپیلن و یا حتی ترکیب گاز های مذکور می باشد. لذا هر یک از این گاز ها، نازل برش مخصوص به خود با طراحی جداگانه را دارا می باشد که با توجه به نوع و فشار گاز مصرفی، دارای دمای شعله ی خاص خود بوده و بسته به نوع نازل توانایی برش تا حداکثر ضخامت 300 میلیمتر را دارا می باشد. نازل ها توسط کمپانی های سازنده تجهیزات جوش و برش طراحی و تولید شده و در اکثر موارد، توانایی سازگاری با دیگر برند های رقیب را دارند که در زیر، توجه شما را به مشخصات چند کمپانی مطرح سازنده ی تجهیزات جوش و برش جلب می کنیم.

 

 

 

 

Scroll to Top