شیر برقی

شیر برقی یا سولنوئید ولو ابزاریست که برای قطع و وصل یا تنظیم جریان سیال مورد استفاده قرار میگیرد. شیر برقی شامل يك شير است كه به يك بوبین برقی یا سولنوئید که توانائي قطع و وصل جریان سیال و یا کنترل آن را دارد متصل مي باشد. شیر برقی یکی از پر کاربردترین شیرهاست که به دو صورت Normally Close و Normally Open وجود داشته و در اتوماسیون صنایع غذایی ، صنایع داروسازی ، صنایع شیمیایی ، صنایع خودرو سازی ، صنایع کاشی و سرامیک و همچنین خطوط تولید برای سیالات مختلف از جمله گاز، مایع و بخار استفاده میشوند.

شیر برقی

یکی از انواع شیر برقی، شیر برقی با عملکرد مستقیم یا دایرکت میباشد. در شیر برقی با عملکرد مستقیم، پیستون مغناطیسی به طور مستقیم باعث باز و بسته شدن مسیر سیال شده و نیازی به اختلاف فشار بین ورودی و خروجی نیست. سولنوئید ولو با عملکرد دایرکت در عمل حجم کمی از جریان سیال را از خود عبور میدهد و برای بیشتر سیالات از جمله آب، هوا، بخار، روغن و غیره کاربرد دارد. شیر برقی با عملکرد مستقیم در دستگاه توزیع کارتریج قهوه، خشک کن هوا، سونا و سیستمهای خلاء کاربرد دارد.

 شیر برقی  

 یکی از انواع شیر برقی، شیر برقی با عملکرد غیر مستقیم یا پایلوت میباشد. شیر برقی با عمکلرد پایلوت یا غیر مستقیم از دو محفظه جدا از هم تشکیل شده که از طریق دیافراگم از یکدیگر جدا شده اند و دیافراگم به پیستون مغناطیسی متصل نیست. در شیر برقی با عمکلرد غیر مستقیم از فشار خط ورودی برای بسته نگه داشتن شیر استفاده میشود و در عمل این شیر با انرژی کمتر حجم بیشتر ی از جریان سیال را از خود عبود میدهد.

 شیر برقی

 یکی از انواع شیر برقی، شیر برقی با اختلاف فشار صفر میباشد. شیر برقی با اختلاف فشار صفر به صورت ترکیبی از عملکرد شیر برقی با عملکرد مسقیم و شیر برقی با عملکرد پایلوت کار میکند. مکانیزم سولنوئید ولو با فشار صفر به این صورت است که کوپلینگ مکانیکی بین هسته سولنوئید و پیستون یا دیافراگم کمک به حرکت باز شونده پیستو ن یا دیافراگم  که به Force lifting مشهور است میکند.

در شیر برقی با مکانیزم با اختلاف فشار صفر حداقل اختلاف فشار با این ترکیب به صفر میرسد و در عین حال شیر برقی به اندازه کافی برای باز کردن شیر در اختلاف فشار صفر قوی میباشد و با این ترکیب عملکرد قابلیت عبور مقادیر زیاد سیال را نیز دارا میباشد.

شیر برقی

یکی از انواع شیر برقی، شیر برقی غبار گیر میباشد. شیر برقی غبارگیر به صورت پالسی عمل میکند و در غبارگیرهای کیسه ای جت پالس کاربرد دارد. این غبار گیر ها جهت جذب و جمع آوری ذرات گرد و غبار معلق در هوا تا حدود یک میکرون مورد استفاده قرار میگیرند. این ذرات گرد و غبار توسط دستگاه مکنده مناسب و قوی جذب سیستم Bag Filters شده و سپس توسط فیلترهای کیسه ای جمع آوری می شوند.

این سیستم غبارگیر در صنایع گوناگون از قبیل سیمان، گچ، آهک، چوب، آسفالت، فولاد، قند، و نساجی و بطور کلی در صنایعی که به نحوی با ذرات گرد و غبار سر و کار دارند کاربردی موثر و چشمگیری دارد.

شیر برقی

یکی از انواع شیر برقی، شیر برقی کواکسیال میباشد. شیر برقی کواکسیال برای سیالات با فشار و فلوی بالا طراحی شده است. این شیر برقی برای هر دو فشار منفی و مثبت و همچنین برای سیالاتی نظیر گاز، مایعات ژلاتینی ، ساینده، آلوده، و همچنین سیالات خوردنده استفاده میشود .

شیر برقی کواکسیال با یک حرکت محوری باز و بسته میشود به این صورت که با هوای فشرده و یا نیروی برقی لوله در جهت افقی تغییر مکان میدهد و در نتیجه سیت شیر باز می شود.

شیر برقی

در مواردی که استفاده از شیر برقی معمولی به دلیل شرایط سیال نظیر دمای بالا یا ویسکوزیته بالا و یا حتی اختلاف فشار صفر امکان پذیر نباشد میتوان از شیر برقی زاویه ای یا آنگل سولنوئید ولو استفاده کرد. شیر برقی زاویه ای در مواردی که سیال حاوی جرم خارجی و کثیف باشد نیز به خوبی عمل کرده و به خوبی جریان زیادی از سیال را از خود عبور میدهد . همچنین آنگل سولنوئید ولو در محیط های انفجاری به خاطر ماهیت اکچوئیتور یا عملگر پنوماتیک خود کارائی دارد. در کل شیر برقی زاویه ای در بسیاری از مواردی که شیرهای دیگر امکان استفاده ندارند قابل استفاده است.

یکی از انواع شیر برقی، شیر برقی زاویه ای میباشد. شیر برقی زاویه ای در جنس های بدنه استیل و برنج و اکچوئیتورهائی از جنس استیل ، آلومینیم ، و حتی پلاستیک ساخته و به کار برده میشوند.

شیر برقی

یکی از انواع شیر برقی، شیر برقی هیدرولیک میباشد.شیر برقی هیدرولیک به دو صورت یک طرف بوبین دار و دو طرف بوبین دار موجود میباشد. سوکت شیر برقی هیدرولیک ممکن است خارج یا داخل بوده و یا به صورت سیمی باشد نوع y. نحوه عملکرد شیر برقی هیدرولیک به این صورت است که فرمان الکتریکی از طریق سوکت به بوبین منتقل می شود. درون محفظه شیر یک spool قرار دارد که دو سر آن دو واشر و دو فنر قرار دارند. در اثر تحریک التریکی وضعیت spool تغییر کرده و بسته به موقعیت باعث برقراری یا قطع جریان روغن میگردد.

گازسازان نماینده فروش شیر برقی هیدرولیک پارکر بوده و نحوه کار و کاتالوگ آن در گازسازان موجود است.

شیر برقی

یکی از انواع شیر برقی، شیر برقی پنوماتیک میباشد.شیر برقی پنیوماتیکی برحسب نوع کاری که انجام می دهد ۲ یا چند موضع دارد که در هر وضعیت تعدادی از دهانه های ورودی و خروجی را بسته یا باز مینماید. تعداد مواضع شیر برقی پنوماتیک به صورت یک مربع نشان داده می شود .

برای نام گذاری شیر برقی پنیوماتیکی از ترکیب تعداد وضعیت یا موضع شیر با تعداد دهانه های ورودی یا خروجی هوا استفاده می شود . مثلا: شیر ۲/۲ شیریست با دو دهانه و دو موضع ( ابتدا تعداد دهانه و سپس تعداد مواضع).

گازسازان وارد کننده و تامین کننده انواع شیر برقی با برند پارکر ایتالیا ست. کمپانی پارکر ، طیف وسیعی از شیرآلات و اتصالات صنعتی را تولید و به سرار جهان صادر می کند. محصولات پارکر از بالاترین سطح کیفیت برخواردار بوده و به همین دلیل به یکی از محبوب ترین برندها در نزد صنایع مختلف تبدیل شده است . یکی از تولیدات کمپانی پارکر ، شیر برقی یا سولنوئید ولو است. کمپانی پارکر تولید کننده انواع بسیار متنوع سولنوئید ولو قابل استفاده در کلیه صنایع هیدرولیک، پنوماتیک، ابزار دقیق، پزشکی، تبریدی و هوافضا میباشد. سولنوئید ولو های پارکر به دلیل قابلیت اطمینان بالا، سوئیچینگ ایمن و سریع و ساختار جمع و جور به محبوب ترین برند شیر برقی در صنایع مختلف تبدیل شده اند.

برای دریافت و دانلود کاتالوگ شیر برقی پارکر به قسمت پایین صفحه اصلی-مشخصات فنی اتصالات ابزار دقیق -شیر برقی پارکر مراجعه نمائید.

Scroll to Top