آمونیاک مایع

آمونیاک مایع

آمونیاك مایع (هیدرو‍ژن نیترید ، اندروس ، هیدروكسید اندروس آمونیوم ) مایع از تحت فشار قرار دادن گاز آن بدست می اید . یک مایع سنگین است که در دمای معمولی دارای فشار بخار بالایی است ، که در تماس با پوست به شدت باعث یخ زدگی می شود . به عنوان یک منبع آمونیاک گازی است ! آمونیاک مایع دارای قدرت یونیزاسیون قوی ایست

نحوه تولید آمونیاک مایع:

ترکیبات آمونیاک بخصوص کلرور آمونیوم هزاران سال پیش توسط بشر شناخته شده و عربها از تقطیر ماده ای که از شاخ گوزن گرفته می شد محلول آمونیاک را بدون اینکه شناختی از آن داشته باشند بدست آوردند آمونياك از تركيب ازت هوا (منبع آن هواي محيط ) و هيدروژن (تهيه شده از يك منبع هيد روكربني يا الكتروليز آب و …) در يك واحد صنعتي توليد مي شود.

کاربردها آمونیاک مایع

در تبرید و انجماد مورد استفاده قرار می گیرد , همچنین در بسیاری فرآیند ها نقش حلال را دارد . در صورت فشردن گاز توسط كمپرسور و سرد كردن آمونیاك فشرده شده به مایع تبدیل و با گرم كردن مایع به گاز تبدیل می شود .از همین اصل برای سیستم های خنك كننده و چیلر استفاده كرده و از آمونیاك به عنوان یكی از قدیمی ترین گاز ها برای این سیستمها استفاده می شود . حلالیت آن در آب به هر دو شكل مایع و گاز بسیار زیاد است .

نکات ایمنی آمونیاک مایع

آمونیاک مایع موجب آسیب رساندن به ارگان های حیاتی بدن از جمله شش و پوست و چشم می شود و به هیچ وجه نباید تنفس گردد.در صورت آلودگی چشم حتما باید آن را به مدت ۱۵ دقیقه شستشو داد.آمونیاک بسیار خورنده است و برای حمل و نقل باید از کپسول سیلندر استیل STS316 استفاده کرد.همچنین رگولاتور و فشار شکن آمونیاک باید از جنس استیل باشد. در صورت تجزیه آمونیاک ممکن است مقداری نیتروژن اکسید وجود داشته باشد. دمای خود اشتعالی گاز آمونیاک ۶۵۱ درجه سانتیگراد می باشد. مجاورت و تماس آمونیاک با نقره و جیوه تولید ” فورمینات نقره و جیوه ” می‌کند که موادی شدیداً قابل انفجار هستند. حضور مواد نفتی و دیگر مواد افروختنی خطر آتشگیری را افزایش می‌دهد. گاز آمونیاک در اثر گرمای از ۴۰۰ درجه به بالا تجزیه شده و تولید هیدروژن می‌کند. آمونیاک سبب تحریکات دستگاه تنفسی پوست و چشم شده و با آسیب رساندن به شش‌ها در اثر مواجهه با حجم زیاد این گاز می‌تواند سبب مرگ شود.

خواص آمونیاک مایع

حالت فیزیکی

>گاز و مایع

نام شیمیایی

NH3

وزن ملکولی

۱۷٫۰۳۱

نقطه ذوب

−۷۷٫۷۳ °C, 195 K, -108 °F

نقطه جوش

-۳۳٫۳ °C

دمای بحرانی

۱۳۲٫۴°C

چگالی ( گاز )

۰٫۷۳ kg/m3 (۱٫۰۱۳ bar at 15 °C)

حلالیت در آب  (mg/l)

۴۷% (۰ °C)
۳۱% (۲۵ °C)

ب

تند

درجه سمی بودن

 سمی

UN number

۱۰۰۵ – Liquid

CAS number

۷۶۶۴-۴۱-۷

Scroll to Top