اکسیژن مایع

اکسیژن مایع

اکسیژن مایع دارای رنگ آبی کم رنگ و به شدت پارامغناطیسی است ، می توان دید که این سیال بین قطب های یک آهنربای نعل اسبی قوی به حالت تعلیق در می آید .

نحوه تولید اکسیژن مایع :

اکسیژن مایع بطور طبیعی از هوا توسط تقطیر جزء به جزء در یک کارخانه برودتی جداسازی هوا بدست می آید .

کاربرد اکسیژن مایع :

در تجارت، اکسیژن مایع به عنوان یک گاز صنعتی طبقه بندی شده و به طور گسترده ای برای مقاصد صنعتی و پزشکی استفاده می شود.اکسیژن مایع برودتی بعنوان سوخت اکسید کننده برای برنامه های کاربردی موشک های فضاپیمایی است ، معمولا در ترکیب با هیدروژن مایع یا نفت سفید استفاده می شود. اکسیژن مایع دراین فرآیند نقش محرک و بالابرنده را دارد.در شاتل های فضایی , موشک ها , آپولو , سفینه های فضایی و… به طور گسترده ای از اکسیژن مایع استفاده می شود , که به دلیل نیاز به پر کردن مداوم , مصرف آن رو به کاهش است .از اکسیژن مایع به طور گسترده در ساخت مواد منفجره استفاده می شود .

نکات ایمنی کار با اکسیژن مایع :

گاز اکسیژن غیر آتشزا ست ولی باعث تسریع در سوختن مواد می شود. مخزن تحت فشار است و به هیچ وجه نباید سوراخ شود، تخلیه سریع گاز ممکن است باعث یخ زدگی شود، اکسیژن ممکن است باعث ناراحتی چشمی و پوستی شود، تماس با اکسیژن مایع باعث سوختگی برودتی میشود، برای استفاده سیلندر گاز اکسیژن باید حتما از تجهیزات تقلیل فشار استفاده شود و بعد از هر استفاده شیر حتما بسته شود و همچنین بعد از خالی شدن کپسول، مخازن نگهداری کپسول اکسیژن باید در مکانی خنک و همچنین دارای تهویه مناسب و بدور از هرگونه مواد قلیایی و اسیدی قرار گیرد. سیلندر ها حتما باید دارای کلاهک باشد و در محل خود ثابت گردد. ماکزیمم دمای محیط برای نگهداری سیلندراکسیژن تحت فشار ۵۲ درجه سانتیگراد می باشد.شارژ گاز اکسیژن تولید شده در ایران تا ۹۹٫۹ و برای اکسیژن مایع تا ۹۹٫۹۹ خالص می باشد. برای مصارف آزمایشگاهی و تخصصی بهتر است که از اکسیژن وارداتی با خلوص ۹۹٫۹۹۹ استفاده شود. فشار شارژ سیلندر اکسیژن ۴۰ لیتری ۱۵۰ بار معادل ۲۲۵۰ PSI و در سیلندر های ۵۰ لیتری فشار شارژ ۲۰۰ بار معادل ۳۰۰۰ PSI می باشد.

خواص اکسیژن مایع :

فاز

مایع/گاز

دسته

گاز اکسید کننده

نام شیمیایی

O2

وزن ملکولی

۳۲ g/mole

نقطه ذوب

-۲۱۹°C

نقطه جوش

-۱۸۳ °C

دمای بحرانی

-۱۱۸ °C

چگالی نسبی، گاز

۱٫۱  (۱=هوا)

چگالی نسبی، مایع

کاربرد ندارد

فشار بخار

کاربرد ندارد

(mg/l)حلالیت در آب

۳۹ mg/l

ظاهر(رنگ)

گاز بی رنگ

بو

بی بو

سمی

از اکسیژن غنی تر از ۲۱% باید اجتناب کرد

اشتعال

غیر قابل اشتعال- اکسید کننده

اختناق آور

نیست

درصد وجود در اتمسفر %

۲۰٫۹۴%

UN Number

۱۰۷۲ – Gas 1973 – Liquid

Chemical Abstracts Service Number (CAS No.)

۷۷۸۲-۴۴-

 

 

 

Scroll to Top