هلیوم مایع

هلیوم مایع

عنصر شیمیایی هلیوم تنها در دمای بسیار پایین ( ۲۶۹- درجه سانتیگراد ) به صورت مایع وجود دارد. نقطه جوش و نقطه بحرانی هلیوم مایع بستگی به ایزوتوپ آن دارد : رایج ترین ایزوتوپ های هلیوم : هلیم ۴ و یا ایزوتوپ نادر هلیوم ۳ هستند . این دو تنها ایزوتوپ های پایدار هلیوم می باشند.

He – ۳ و He – ۴ هر دو در انفجار بزرگ (Big Bang) تولید شده‌اند و بعد از هیدروژن ، فراوانترین عنصر موجود در طبیعت هلیم است.برای هلیوم ۴ دو نوع مایع: هلیوم I و هلیم II وجود دارد . هلیم I گرم تر است و هلیم II سرد تر . دمای انتقال، معروف به “نقطه لامبدا”، ۲٫۱۷ کلوین است ( که کمی با فشار تغییر می کند) . هلیم I به صورت “گرم” رفتاری کم و بیش مانند یک مایع معمولی دارد اما هلیم || رفتارش کمی متفاوت است .

هلیوم مایع دارای پایین‌ترین نقطه ذوب در میان عناصر است و تنها مایعی است که با کاهش دما به جامد تبدیل نمی‌شود و در فشار استاندارد تا دمای صفر مطلق به حالت مایع باقی می‌ماند؛ (تنها با افزایش فشار می‌توان آنرا به جامد تبدیل نمود) .

کاربرد هلیوم مایع :

در الکترونیک : هلیوم مایع نقش مهمی در ساخت نیمه هادی ها، پانل های ال سی دی و سیم فیبر نوری دارد . از هلیوم مایع بعنوان حامل گاز استفاده می شود .
در پزشکی : همزمان با پیشرفت تکنولوژی MRI ( magnetic resonance imaging ) در مصارف پزشکی ، استفاده از هلیم مایع در MRI رو به افزایش است. هلیم برای رساندن درجه حرارت برودتی آهنرباهای ابر رسانا در MRI و NMRs به (۴۵۱-) درجه به کار رفته تا امکان ضبط تصاویر با وضوح بالا از اندامهای داخلی و بافت ها را فراهم کند .
MRI) برای تصویربرداری از اندام انسان و تشخیص بیماری¬ها و NMR ( nuclear magnetic resonance ) برای شناسایی مواد شیمیایی به‌ کار می‌رود

نکات ایمنی هلیوم مایع :

تماس با هلیوم مایع باعث سوختگی شدید کرایوجنیک می گردد ، گاز هلیوم غیر سرطان زا است ، اما در صورت نشتی سیلندر باید منطقه تا پراکنده شدن گاز خالی بماند. درصورت استفاده از سیلندر هلیم به این دلیل که فشارش ۱۵۰ تا ۲۰۰ بار می باشد باید حتما از تجهیزات تقلیل فشار استفاده شود و بعد از هر استفاده شیر حتما بسته شود و همچنین بعد از خالی شدن کپسول.هنگام استفاده از هلیوم مایع , حتما از پوشش کامل و عینک استاندارد استفاده نمایید . سیلندر های هلیوم حتما باید دارای کلاهک باشد و در محل خود ثابت گردد.

خواص مایع هلیوم :

درجه خلوص

۹۹٫۹۹۹ به بالا

حالت فیزیکی

مایع

خانواده گاز

بی اثر – خنثی

نام شیمیایی

He

نقطه ذوب

غیرقابل محاسبه

نقطه جوش

-۲۶۹ Â ° C

دمای بحرانی

-۲۶۸Â ° C

چگالی

۱۲۵ kg/m3

رنگ ( شفافیت )

بی رنگ

بو

بی بو

درجه سمی بودن

غیر سمی

محدوده اشتعال

غیر قابل اشتعال

UN number

۱۹۶۳

CAS number

۷۴۴۰-۵۹-۷

 

Scroll to Top