گاز آرگون

آرگون در هر دو حالت گازی و مایع وجود دارد. بی رنگ، بی بو، بی مزه و غیر سمی است. گاز آرگون تحت بسیاری از شرایط و فرم های بدون ترکیبات پایدار در دمای اتاق تایید بی اثر است. اگر چه گاز آرگون یک گاز نجیب است، مشخص شده است که قابلیت تشکیل برخی از ترکیبات است ، این گاز نجیب سوم می باشد ، حلالیتش مانند اکسیژن می باشد. این عنصر به صورت مایع و گاز وجود دارد. بیشترین منبع گاز آرگون از طریق استخراج از هوا است. در فرآیند استخراج از هوا ، آرگون مایع خام در یک ستون تقطیر از واحد جداسازی هوا شکل می گیرد. گاز آرگون با علامت اختصاری Ar در جدول تناوبی عناصر نشان داده میشوند. عدد اتمی گاز آرگون 18 میباشد. گازسازان واردکننده گاز آرگون گرید 5 ، گاز آرگون گرید 6 میباشد. گاز آرگون 5 لیتری ، گاز آرگون 10 لیتری ، گاز آرگون 20 لیتری ، گاز آرگون 40 لیتری ، گاز آرگون 50 لیتری. گاز آرگون آزمایشگاهی ، گاز آرگون خلوص بالا ، فروش آرگون گرید 5 ، فروش آرگون گرید 6 ، آرگون کوانتومتری .

کاربردهای گاز آرگون

گاز آرگون بعنوان گاز محافظ درجوشکاری ، جوشکاری آرگون , در ساخت فلزات ، لیزر , پردازش آلومینیوم و تیتانیوم و سایر عناصر واکنشی ، میکرو پردازنده ها ، پر کردن شیشه های دو جداره به عنوان عایق استفاده می گردد و حتی در تایر اتومبیل لوکس و گران قیمت ، در حباب لامپها گاز آرگون با رشته سیم داخل لامپ واکنش می دهد و تولید روشنایی می کند ، در غواصی فنی از ترکیب گاز آرگون و نیتروژن و اکسیژن استفاده می شود و دیگر فرآیندهای صنعتی . در صنعت مواد غذایی گاز آرگون نگهدارنده به جای اکسیژن و هوای حاوی رطوبت در مواد بسته بندی به گسترش ماندگاری محتویات کمک میکند .استفاده های پزشکی:در روش کرایو سرجری از آرگون مایع برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود .درعمل جراحی شیوه ای به نام سیستم انعقاد از طریق گاز آرگون استفاده میشود که از آرگون پلاسما در الکترو سرجری استفاده میکند . از پرتو آبی گاز آرگون در جراحی برای جوش شریان ها ، نابود کردن تومور ، و برای اصلاح نواقص چشم استفاده می شود. سیلندر گاز آرگون 5 لیتری ، 10 لیتری ، 20 لیتری ، 40 لیتری و50 لیتری.

نکات ایمنی گاز آرگون

گاز آرگون یک گاز بی اثر است و بدلیل پایداری در محیط های آبی هیچگونه مشکلی را به وجود نمی آورد ولی اگر میزان این گاز در هوا افزایش یابد باعث خفگی می شود.از تماس مستقیم پوست با آرگون مایع نیز باید خودداری کرد چون سبب سوختن پوست می شود .

برای استفاده سیلندر گاز آرگون حتما از تجهیزات تقلیل فشار استفاده شود و بعد از هر استفاده شیر حتما بسته شود و همچنین بعد از خالی شدن کپسول گاز آرگون و مخازن نگهداری گاز آرگون باید در مکانی خنک و همچنین دارای تهویه مناسب و بدور از هرگونه مواد قلیایی و اسید قرار گیرد. هنگاه استفاده از آرگون مایع حتما از پوشش کامل و عینک استاندارد استفاده نمایید. سیلندرهای گاز آرگون حتما باید دارای کلاهک باشد و در محل خود ثابت گردد. سیلندر گاز آرگون تحت فشار می باشد،باعث خفگی و یخ زدگی شدید می شود،به هیچ وجه نباید سوراخ و در معرض آتش قرار گیرد. تماس با آرگون مایع باعث سوختگی شدید و سرگیجه ، تهوع ، از دست دادن هوشیاری و حتی مرگ در عرض چند ثانیه می گردد، گاز آرگون غیرسرطان زاست، در صورت نشتی منطقه تا پراکنده شدن گاز خالی بماند. اثرات گاز آرگون هنوز در محیط زیست مشخص نشده است ولی به عنوان آلاینده در محیط آبزیان به شمار می آید. گازسازان

سیلندرهای گاز آرگون با بدنه طوسی و گلوئی آبی رنگ می باشد، در گذشته آرگون با سیلندرهائی یکپارچه به رنگ سبز هم به فروش می رسید. شیر سیلندرهای آرگون معمولا DIN6 و یا BS3 و راست گردمی باشد

خواص گاز آرگون

درجه خلوص ۹۹٫۹۹۹ به بالا – grade 5 & 6
حالت فیزیکی گاز و مایع
خانواده گاز گاز بی اثر – خنثی
نام شیمیایی Ar
وزن ملکولی ۴۰
نقطه ذوب -۱۸۹°C
نقطه جوش -۱۸۶ °C
دمای بحرانی -۱۲۲ °C
چگالی ( گاز ) ۱٫۳۸  (هوا = ۱ )
حلالیت در آب  (mg/l)  ۶۱ mg / L از
رنگ ( شفافیت ) بی رنگ
بو بی بو
درجه سمی بودن غیر سمی
محدوده اشتعال غیر قابل اشتعال
UN number ۱۰۰۶ – Gas ; 1951 – Liquid
CAS number ۷۴۴۰-۳۷-۱
Scroll to Top