گاز اکسیژن

گاز اکسیژن بی رنگ، بی بو، بی مزه، بسیار واکنش پذیر که ۲۰٫۹۴% اتمسفر را تشکیل میدهد و پایه و اساس بیشتر اشکال احتراق است. گاز اکسیژن در سیلندرهای 5 ، ۱۰ , ۲۰ , ۴۰ و ۵۰ لیتری با فشار ۱۵۰ و ۲۰۰ بار شارژ میگردد. .نحوه تولید گاز اکسیژن ، گاز اکسیژن از تقطیر جزئی هوای مایع بدست می آید. طی این فرآیند و از آنجائی که نقطه جوش اکسیژن مایع از نقطه جوش نیتروژن مایع بیشتر است، اول نیتروژن بخار می شود و در نتیجه گاز اکسیژن در کپسول باقی مانده و جمع آوری میشود. گاز اکسیژن در صنایع هوا فضا و هواپیمائی: سوخت جانبی بسیاری از وسایط نقلیه بوده و باعث احتراق بهتر سوخت موشک میشود. گاز اکسیژن صنایع خودرو سازی و تجهیزات حمل و نقل: در برش پلاسما و برش لیزری به کار میرود، گاز اکسیژن در صنایع شیمیائی: جهت تولید اکسید اتیلن (EO)، اکسید پروپیلن (PO)، اتیلن دی کلراید (EDC)، وینیل استات منومر (VAM)، دی اکسید تیتانیوم (TiO2)، سولفات فریک، آکریلو نیتریل و اسید خالص ترفتالات (PTA) به کار می رود. گازسازان وارد کننده و تأمین کننده گاز اکسیژن آزمایشگاهی ، گاز اکسیژن گرید 5 ، گاز اکسیژن گرید 6 ، فروش گاز اکسیژن آزمایشگاهی ، فروش گاز اکسیژن گرید 5 ، فروش گاز اکسیژن گرید 6.

مصارف گاز اکسیژن

گاز اکسیژن در صنعت نفت ، گاز ، پتروشیمی و فولاد برای جوشکاری و تولید فلزات: برای بالابردن راندمان احتراق در تولید فلزات آهنی و غیر آهنی به کار میرود، گاز اکسیژن در صنعت تصفیه آب و فاضلاب: برای به حداکثر رساندن راندمان و به حداقل رساندن انتشارات VOC، برای کاهش بو وکف، همچنین برای تولید ازن برای ضد عفونی کردن آب مورد استفاده قرار میگیرد، صنایع شیشه سازی: گاز اکسیژن رای بهبود احتراق کوره های ذوب شیشه به کار میرود. گاز اکسیژن در موارد پزشکی: حتی براى درمان هیپوکسی (کمبود اکسیژن در بافتهای بدن- کمبود اکسیژن درخون) ، نارسائیهای تنفسی و احیائ بیماران ، مسمومیت با دی اکسید کربن، همچنین در مخمرها و بیو راکتورها کاربرد دارد. در صنایع غذائی: گاز اکسیژن جهت اکسیژن دهی مخازن جهت پرورش ماهی به کار می رود.

نکات ایمنی گاز اکسیژن

گاز اکسیژن غیر آتشزا ست ولی باعث تسریع در سوختن مواد می شود. مخزن تحت فشار است و به هیچ وجه نباید سوراخ شود، تخلیه سریع گاز ممکن است باعث یخ زدگی شود، گاز اکسیژن ممکن است باعث ناراحتی چشمی و پوستی شود، تماس با اکسیژن مایع باعث سوختگی برودتی میشود، برای استفاده سیلندر گاز اکسیژن باید حتما از تجهیزات تقلیل فشار استفاده شود و بعد از هر استفاده شیر حتما بسته شود و همچنین بعد از خالی شدن کپسول، مخازن نگهداری کپسول گاز اکسیژن باید در مکانی خنک و همچنین دارای تهویه مناسب و بدور از هرگونه مواد قلیایی و اسیدی قرار گیرد. سیلندر ها حتما باید دارای کلاهک باشد و در محل خود ثابت گردد. ماکزیمم دمای محیط برای نگهداری سیلندر گاز اکسیژن تحت فشار ۵۲ درجه سانتیگراد می باشد.شارژ گاز اکسیژن تولید شده در ایران تا ۹۹٫۹ و برای اکسیژن مایع تا ۹۹٫۹۹ خالص می باشد. برای مصارف آزمایشگاهی و تخصصی بهتر است که از گاز اکسیژن وارداتی با خلوص ۹۹٫۹۹۹ استفاده شود. فشار شارژ سیلندر گاز اکسیژن ۴۰ لیتری ۱۵۰ بار معادل ۲۲۵۰ PSI و در سیلندر های ۵۰ لیتری فشار شارژ ۲۰۰ بار معادل ۳۰۰۰ PSI می باشد.

Scroll to Top