گاز اکسیژن، فروش گاز اکسیژن

گاز اکسیژن

گاز اکسیژن بی رنگ، بی بو، بی مزه، بسیار واکنش پذیر که ۲۰٫۹۴% اتمسفر را تشکیل میدهد و پایه و اساس بیشتر اشکال احتراق است. گاز اکسیژن در سیلندرهای 5 ، ۱۰ , ۲۰ , ۴۰ و ۵۰ لیتری با فشار ۱۵۰ و ۲۰۰ بار شارژ میگردد. .نحوه تولید گاز اکسیژن ، گاز اکسیژن از تقطیر جزئی هوای مایع بدست می آید. طی این فرآیند و از آنجائی که نقطه جوش اکسیژن مایع از نقطه جوش نیتروژن مایع بیشتر است، اول نیتروژن بخار می شود و در نتیجه گاز اکسیژن در کپسول باقی مانده و جمع آوری میشود. گاز اکسیژن در صنایع هوا فضا و هواپیمائی: سوخت جانبی بسیاری از وسایط نقلیه بوده و باعث احتراق بهتر سوخت موشک میشود. گاز اکسیژن صنایع خودرو سازی و تجهیزات حمل و نقل: در برش پلاسما و برش لیزری به کار میرود، گاز اکسیژن در صنایع شیمیائی: جهت تولید اکسید اتیلن (EO)، اکسید پروپیلن (PO)، اتیلن دی کلراید (EDC)، وینیل استات منومر (VAM)، دی اکسید تیتانیوم (TiO2)، سولفات فریک، آکریلو نیتریل و اسید خالص ترفتالات (PTA) به کار می رود. گازسازان وارد کننده و تأمین کننده گاز اکسیژن آزمایشگاهی ، گاز اکسیژن گرید 5 ، گاز اکسیژن گرید 6 ، فروش گاز اکسیژن آزمایشگاهی ، فروش گاز اکسیژن گرید 5 ، فروش گاز اکسیژن گرید 6.

مصارف گاز اکسیژن

گاز اکسیژن در صنعت نفت ، گاز ، پتروشیمی و فولاد برای جوشکاری و تولید فلزات: برای بالابردن راندمان احتراق در تولید فلزات آهنی و غیر آهنی به کار میرود، گاز اکسیژن در صنعت تصفیه آب و فاضلاب: برای به حداکثر رساندن راندمان و به حداقل رساندن انتشارات VOC، برای کاهش بو وکف، همچنین برای تولید ازن برای ضد عفونی کردن آب مورد استفاده قرار میگیرد، صنایع شیشه سازی: گاز اکسیژن رای بهبود احتراق کوره های ذوب شیشه به کار میرود. گاز اکسیژن در موارد پزشکی: حتی براى درمان هیپوکسی (کمبود اکسیژن در بافتهای بدن- کمبود اکسیژن درخون) ، نارسائیهای تنفسی و احیائ بیماران ، مسمومیت با دی اکسید کربن، همچنین در مخمرها و بیو راکتورها کاربرد دارد. در صنایع غذائی: گاز اکسیژن جهت اکسیژن دهی مخازن جهت پرورش ماهی به کار می رود.استفاده از گاز اکسیژن در ساخت فولاد، تولید متانول، تولید اتیلن اکساید ، سیمان سازی، تولید سرامیک، در صنعت کاغذسازی
و دستگاه های شناسائی و آنالیز مواد

نکات ایمنی گاز اکسیژن

گاز اکسیژن غیر آتشزا ست ولی باعث تسریع در سوختن مواد می شود. مخزن تحت فشار است و به هیچ وجه نباید سوراخ شود، تخلیه سریع گاز ممکن است باعث یخ زدگی شود، گاز اکسیژن ممکن است باعث ناراحتی چشمی و پوستی شود، تماس با اکسیژن مایع باعث سوختگی برودتی میشود، برای استفاده سیلندر گاز اکسیژن باید حتما از تجهیزات تقلیل فشار استفاده شود و بعد از هر استفاده شیر حتما بسته شود و همچنین بعد از خالی شدن کپسول، مخازن نگهداری کپسول گاز اکسیژن باید در مکانی خنک و همچنین دارای تهویه مناسب و بدور از هرگونه مواد قلیایی و اسیدی قرار گیرد. سیلندر ها حتما باید دارای کلاهک باشد و در محل خود ثابت گردد. ماکزیمم دمای محیط برای نگهداری سیلندر گاز اکسیژن تحت فشار ۵۲ درجه سانتیگراد می باشد.شارژ گاز اکسیژن تولید شده در ایران تا ۹۹٫۹ و برای اکسیژن مایع تا ۹۹٫۹۹ خالص می باشد. برای مصارف آزمایشگاهی و تخصصی بهتر است که از گاز اکسیژن وارداتی با خلوص ۹۹٫۹۹۹ استفاده شود. فشار شارژ سیلندر گاز اکسیژن ۴۰ لیتری ۱۵۰ بار معادل ۲۲۵۰ PSI و در سیلندر های ۵۰ لیتری فشار شارژ ۲۰۰ بار معادل ۳۰۰۰ PSI می باشد.

نگهداری و جابه جایی سیلندر گاز اکسیژن

سیلندر های گاز اکسیژن به تنهائی خطرناک نمی باشند اما در صورتی که در کنار یک سیلندر آتش زا مثل گاز هیدروژن ، متان و هیدروکربن ها قرار گیرند بسیار خطرناک می شوند  و در صورت بروز نشتی انفجار رخ خواهد داد، در نتیجه نحوه ی انبارش این سیلندرها فوق العاده مهم می باشد.
علاوه بر انبارش، تخلیه و بارگیری سیلندرهای گاز اکسیژن هم حائز اهمیت است و می بایست از بارگیری گاز اکسیژن در کنار گازهای آتش زائ خودداری کرد.کارگران می بایست در برخورد با سیلندرهای گاز اکسیژن نهایت دقت را بعمل آورند و به هیچ وجه با دست و یا دستکش آلوده به روغن به این سیلندرها نزدیک نشوند.

 

Scroll to Top