گاز دی اکسید کربن

گاز دی اکسید کربن

گاز دی اکسید کربن گازیست بی رنگ، بی بو ( در غلظت های بالا بوی تندی دارد) از یک اتم کربن و دو اتم اکسیژن با پیوند کووالانسی تشکیل شده است ، با مزه کمی اسیدی، سنگین تر از هوا، تحت فشار مایع و حتی جامد میشود و قابل حل در آب است ، گاز دی اکسید کربن یا گاز CO2 در سیلندرهای 5 ، 10 ، 20 ، 40 و 50 لیتری شارژ میشود، که برخلاف برخی از گازها با فشار گاز شارژ نمیشود بلکه گاز دی اکسید کربن بر حسب وزن شارژ میگردد. روشهای تولید گاز CO2 :به طور صنعتی گاز دی اکسید کربن از طریق فرآیند تخمیر یا به عنوان یک محصول جانبی در فرآیند تولید صنعتی آمونیاک بدست می آید. همچنین برای تولید انبوه گاز CO2 از روش دیگری استفاده میکنند، بدین ترتیب که گاز طبیعی یا گازوئیل را سوزانده و گاز دی اکسید کربن حاصل از صوخت را جداسازی و تسویه میکنند و توسط دستگاههای مربوط آن را بصورت مایع در مخازن نگهداری مینمایند. منابع تولید طبیعی در آب های زیرزمینی ، رودخانه ها ، دریاچه ها ، یخچال های طبیعی و منابع نفت و گاز می باشد ، گاز دی اکسید کربن گاز گلخانه ای مهمی است که پس از انقلاب صنعتی مقدار آن در جو افزایش یافت و باعثگرم شدن زمین شد . اثرات زیست محیطی آن اسیدی شدن آب اقیانوس ها میباشد. شرکت گازسازان تأمین کننده و وارد کننده گاز دی اکسید کربن خالص ، گاز دی اکسید کربن گرید 5 ، گاز CO2 گرید 5 ، گاز CO2 آزمایشگاهی ، فروش گاز دی اکسید کربن آزمایشگاهی ، فروش گاز CO2 آزمایشگاهی .  

کاربرد گاز دی اکسید کربن

گاز دی اکسید کربن در صنایع نفت و گاز: در روش موسوم به بازیافت مورد استفاده قرار می گیرد. گاز دی اکسید کربن در جوشکاری و تولید فلزات در ترکیب با آرگون در فرآیند جوش به روش قوس الکتریکی به کار می رود، گاز دی اکسید کربن در صنایع شیمیائی برای کنترل دمای راکتورها مورد استفاده قرار می گیرد. در لیزرهای CO2 از گاز CO2 با درجات خاص استفاده میشود. در آب و فاضلاب جهت خنثی کردن فاضلاب های قلیائی به کار می رود.پزشکی در ترکیب با اکسیژن یا هوا برای بهبود عملکرد تنفس عمیق به کار می رود.صنایع غذائی و آشامیدنی: گاز CO2 در تولید نوشابه های گاز دار، در ترکیب با مخلوطهای هیدروژنی در بسته بندی مواد غذائی،( منواکسید کربن)، به صورت مایع در فرآیند سرکردن و فریز کردن مواد غذائی و به صورت یخ خشک در فرآیند توزیع مواد غذائی به کار می رود.

کاربرد گاز دی اکسید کربن برای تولید نوشیدنی ، در شکلات سازی برای آزاد شدن حباب در دهان ، برای صنعت بسته بندی به صورت  گازمیکس، نوعی گاز خنک کننده است ، جابه جایی مواد یخ زده، استفاده از گاز دی اکسید کربن در تحقیقات بیولوژیکی

نکات ایمنی گاز دی اکسید کربن

گاز دی اکسید کربن در غلظت های بالا می تواند باعث خفگی و حتی مرگ شود. در شکل گاز باعث یخزدگی شدید و در شکل مایع باعث سوختگی شدید کرایوجنیک و آسیب رساندن به ارگان های حیاتی می گردد، دی اکسید کربن نباید تنفس شود و حتما در صورت نشتی گاز CO2 منطقه تا پراکنده شدن گاز خالی بماند. گاز دی اکسید کربن باعث آسیب به شش ها و ریه و چشم می شود. در صورت تنفس طولانی مدت حتما کمکهای اولیه لازم می باشد. گاز دی اکسید کربن کمی حالت خورندگی دارد. سیلندر گاز CO2 تحت فشار بوده و به هیچ وجه نباید سوراخ شود یا در معرض آتش قرار گیرد. برای استفاده سیلندر گاز CO2 باید حتما از تجهیزات تقلیل فشار استفاده شود و بعد از هر بار استفاده شیر حتما بسته شود، همچنین بعد از خالی شدن کپسول مخازن نگهداری گاز CO2 باید در مکانی خنک و دارای تهویه مناسب و بدور از هرگونه مواد قلیایی و اسیدی قرار گیرد. وقتی از CO2 مایع و یا یخ خشک استفاده می نمایید حتما باید از پوشش کامل و عینک استاندارد ، رگلاتور دی اکسید کربن استفاده نمایید. سیلندر ها حتما باید دارای کلاهک باشند و در محل خود ثابت گردند. فشار شارژ سیلندر گاز CO2 ماکزیمم به ۷۰ بار میرسد ولی بسته به دمای بالا ممکن است به فشار بالاتر نیز برسد که خطرناک است. البته کلیه کپسول های گاز CO2 دارای شیر سوپاپدار هستند که در مواقع بحرانی عمل می نمایند. سیلندر گاز CO2 در حجم های ۵ لیتر ۱۰ لیتر ۲۰ لیتر ۴۰ لیتر ۵۰ لیتر برای مصارف مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.می توانید برای اطلاعات بیشتر در خصوص گاز و رگلاتور با ما تماس حاصل فرمایید .

خواص گاز دی اکسید کربن

حالت فیزیکی : مایع / گاز

خانواده گاز : گاز بی اثر

نام شیمیایی : CO2

وزن مولکولی : ۴۴٫۰۱  g/mole

گازسازان

Scroll to Top