گاز هلیوم

هلیوم عنصری است که به وفور در جهان یافت می شود اولین عنصر گروه گازهای نجیب در جدول تناوبی با عدد اتمی ۲ و نماد He می باشد . از سال ۱۸۶۸ در طول مدت خورشید گرفتگی به دلیل تفاوت نوز زیاد مورد توجه قرار گرفت و گاز هلیوم کشف شد . گاز هلیم غیر سمی می باشد ولی استنشاق زیاد آن خطرناک است . بین شرکتهای بزرگ رقیب برای فروش گاز هلیوم  ایرگس Airgas ، ایر لیکویید Air Liquide ، لینده Linde ، مسر Messer می باشد . گاز هلیوم محصولی بسیار تخصصی می باشد با وزن مولکولی کم و پایین ترین نقطه جوش .نحوه تولید گاز هلیوم از ذخایر گاز طبیعی استخراج و بهره برداری می شود . تنها چند منطقه از دنیا وجود دارد که مقادیر کافی از گاز هلیوم دارد . تگزاس و اوکلاهما در ایالات متحده آمریکا، لهستان، الجزایر و روسیه . منابع جهانی گاز هلیوم :آمریکا ۶/۲۰ میلیارد متر مکعب ، قطر ۱/۱۰ میلیارد متر مکعب ، الجزایر ۲/۸ میلیارد متر مکعب ، روسیه ۸/۶ میلیارد متر مکعب ، کانادا ۰/۲ میلیارد متر مکعب ،چین ۱٫۱ میلیارد متر مکعب . از مخازن بزرگ گاز هلیوم میتوان از میدان گازی پارس جنوبی نام برد. گاز هلیوم در مخازن گازی پارس جنوبی به وفور یافت میشود. گازسازان واردکننده گاز هلیوم گرید 5 و گاز هلیوم گرید 6 میباشد. همچنین گاز هلیوم در سیلندر 5 لیتری ، گاز هلیوم در سیلندر 10 لیتری ، گاز هلیوم در سیلندر 20 لیتری ، گاز هلیوم در سیلندر 40 لیتری ، گاز هلیوم در سیلندر 50 لیتری موجود میباشد. فروش گاز هلیوم گرید 5 ، فروش گاز هلیوم گرید 6 ، گاز هلیم .

کاربردهای گاز هلیوم

از گاز هلیوم تقریبا در تمام صنایع استفاده میشود. صنعت هواوفضا : درسیکل پروازهای فضایی ، گاز هلیوم برای پاکسازی سیستم های هیدروژن به کار می رود و به عنوان عامل فشار برای سیستم های مایع زمینی و هوایی است . گاز هلیوم یک منبع بالابر در جو و بالن ها است.درصنعت خودرو و حمل ونقل : گاز هلیوم برای تست های حساس قطعات خودرو و دستگاه هایی نظیر مبدل های حرارتی , رادیاتور، قطعات تهویه مطبوع، مخازن سوخت و.. برای حصول اطمینان از کیفیت کارکردشان استفاده می شود . هلیوم در ترکیب با آرگون به عنوان یک منبع پرکننده کیسه های هوا استفاده می شود . در جوشکاری و ساخت فلزات , در غواصی ( گاز هلیوم با ترکیب اکسیژن به عنوان Heliox در این صنعت شناخته می شود ) , جوشکاری های زیر آب در الکترونیک : گاز هلیم نقش مهمی در ساخت نیمه هادی ها، پانل های ال سی دی و سیم فیبر نوری دارد . در پزشکی : هلیوم برای رساندن درجه حرارت برودتی آهنرباهای ابر رسانا در MRI و NMR به (۴۵۱-) درجه به کار رفته تا امکان ضبط تصاویر با وضوح بالا از اندامهای داخلی و بافت ها را فراهم کند . هلیوم کاربردهای فراوانی از صنایع نظامی، جوشکاری ، بالابردن انواع بالن ، خنک کننده قوی در آزمایش های علمی و راکتورهای هسته ای و خنک کنندگی در دستگاه های MRI ، دارد.

نکات ایمنی گاز هلیوم

گاز هلیوم در سیلندر و کپسول های تحت فشار می باشد و باعث خفگی و یخ زدگی شدید میشود ، سیلندر هلیوم به هیچ عنوان نباید سوراخ شود و در معرض آتش قرار گیرد. تماس با هلیوم مایع باعث سوختگی شدید کرایوجنیک می گردد ، گاز هلیوم غیر سرطان زا است ، اما در صورت نشتی سیلندر باید منطقه تا پراکنده شدن گاز خالی بماند. درصورت استفاده از سیلندر هلیوم به این دلیل که فشارش ۱۵۰ تا ۲۰۰ بار می باشد باید حتما از تجهیزات تقلیل فشار استفاده شود و بعد از هر استفاده شیر حتما بسته شود و همچنین بعد از خالی شدن کپسول. محل نگهداری گاز هلیوم که بصورت مخازن آزمایشگاهی تحت فشار مخصوصی است , باید در مکانی خنک و همچنین دارای تهویه مناسب و بدور از هرگونه مواد قلیایی و اسید قرار گیرد.هنگام استفاده از هلیوم مایع , حتما از پوشش کامل و عینک استاندارد استفاده نمایید . سیلندر های هلیوم حتما باید دارای کلاهک باشد و در محل خود ثابت گردد. سیلندر هلیوم 5 لیتری ، سیلندر هلیوم 10 لیتری ، سیلندر هلیوم 40 لیتری ، سیلندر هلیوم 50 لیتری ، سیلندر هلیوم خلوص بالا ، سیلندر هلیوم آزمایشگاهی ، سیلندر هلیوم گرید 5 ، سیلندر هلیوم گرید 6. کپسول هلیوم و سیلندر هلیوم نیز موجود میباشد.

Scroll to Top