آرگون، گاز آرگون

گاز آرگون

 آرگون Ar یک عنصر شیمیایی گازی شکل است که حدود ۱% از اتمسفر زمین را تشکیل داده استبه طور کلی در میان گازهای نجیب فراوان ترین عنصر می باشد و گاهی اوقات در شرایطی که یک گاز بی اثر مورد نیاز است از آرگون به جای دیگر گازهای نجیب استفاده می شود . گاز آرگون تقریبا واکنش ناپذیر است که در صنایع استفاده های زیادی از آن می شود ، و ایزوتوپ های آن برای یافتن تاریخچه کربن های پرتوزا در موارد بسیار قدیمی مورداستفاده قرار می گیرد مانند سایر گازهای نجیب از قبیل هلیوم ، نئون و کریپتون ، در مورد آرگون نیز در ابتدا اعتقاد بر این بود که کاملا بی اثر استدر واقع آرگون فقط در شرایط خاصی واکنش می دهد و ترکیباتی را تشکیل می دهد اما در غیر این صورت بسیار پایدار است .این گاز بی رنگ ، بی بو ، بی مزه ، و شکل خالص آن غیرسمی است اگرچه درصورتی که در یک اتاق جایگزین اکسیژن شود می تواند به عنوان یک asphyxiant عمل کند .آرگون در جدول تناوبی عناصر با نماد شیمیایی Ar شناخته می شود و عدد اتمی آن ۱۸ می باشد ، این گاز در سال ۱۸۹۴ توسط “سر ویلیام رامسی” و “لرد ریلی” کشف شد .مردها زودتر متوجه شدند یک نوع از نیتروژن در هوا دیده می شود که سنگین تر از نیتروژن استخراج شده از منابع دیگر است و استدلال کردند نیتروژن ممکن است با گازهای دیگر ترکیب شودآزمایش ها این نظریه را اثبات کرد که منجر به کشف گاز جدیدی شد ، پس از نام های “آرگوس یونانی” و “گاز تنبل” (که اشاره به واکنش پذیری بسیار این گاز دارد) ، نام آن را  " آرگون " گذاشتند. بعدها متوجه شدند این گازی که کشف کرده اند در واقع نوعی از گازهای نجیب است و “رامسی” موفق به استخراج آرگون خالص شد ، او همچنین تحقیقاتی را بر روی دیگر گازهای نجیب انجام داد که منجر به تایید یافته های برخی دانشمندان و چند اکتشاف از خودش شد .در تجارت ، این عنصر از طریق فرآیند تقطیر جزئ به جزئ که شامل خنک کردن هوا تا تبدیل آن به مایع و بعد حرارت دادن آن که گازهای جداشده را مجبور به رسوب دادن می کند ، استخراج می شود. رایج ترین منبع آرگون از طریق استخراج از هوا است . در فرآیند استخراج از هوا ، آرگون مایع خام در یک ستون تقطیر از واحد جداسازی هوا شکل میگیرد. گازسازان تآمین کننده آرگون ، فروش آرگون ، شارژ آرگون .

کاربرد آرگون

آرگون بعنوان گاز محافظ درجوشکاری ، جوشکاری آرگون , در ساخت فلزات ، لیزر , پردازش آلومینیوم ، میکرو پردازنده ها ، پر کردن شیشه های دو جداره ، حباب لامپها و دیگر فرآیندهای صنعتی .در اغلب موارد برای روشنایی و همچنین در جهت ایجاد سپر برای جوشکاری قوس الکتریکی استفاده می شود و معمولا با سایر گازهای نجیب ترکیب می شود .در شرکت های لوازم الکترونیکی از آن به عنوان یک خاموش کننده آتش قوی در کپسول های آتش نشانی استفاده می شود .آرگون تا زمانی که به عنوان یک محصول جانبی بازار بزرگ اکسیژن و نیتروژن شناخته شود ، یک گاز نسبتا ارزان است. گازساران سیلندر های  آرگون را با توجه به سفارش مشتری در اندازه های ۷ و ۱۲ پوند – ۲ , ۵ , ۱۰ , ۲۰ , ۴۰ و ۵۰ لیتری با فشار ۱۵۰ و ۲۰۰ بار ارایه می دهد. سیلندر آرگون ، کپسول آرگون. گاز آرگون در جواهر سازی و طلا سازی مورد مصرف می باشد.این گاز به صورت ترکیبی با متان در صنعت سیمان مصرف می گردد.حتی در صنایع ساختمان سازی برای درب و پنجره دو جداره از گاز آرگون کمک گرفته می شود.

نکات ایمنی آرگون

برای استفاده سیلندر گاز آرگون حتما از تجهیزات تقلیل فشار استفاده شود و بعد از هر استفاده شیر حتما بسته شود و همچنین بعد از خالی شدن کپسول و مخازننگهداری آرگون باید در مکانی خنک و همچنین دارای تهویه مناسب و بدور از هرگونه مواد قلیایی و اسید قرار گیرد. هنگام استفاده از آرگون مایع حتما از پوشش کامل و عینک استاندارد استفاده نمایید. سیلندر ها حتما باید دارای کلاهک باشد و در محل خود ثابت گردد. سیلندر آرگون تحت فشار می باشد،باعث خفگی و یخزدگی شدید می شود،به هیچ وجه نباید سوراخ و در معرض آتش قرار گیرد. تماس با آرگون مایع باعث سوختگی شدید می گردد، آرگون غیرسرطان زاست، در صورت نشتی منطقه تا پراکنده شدن گاز خالی بماند.

خواص آرگون

نام گاز آرگون
فرمول شیمیایی Ar
وزن ملکولی ۳۹٫۹ gr/ mole
چگالی گاز ۱٫۶۹ Kg/m3
غلطت بخار ۱٫۳۸
نقطه جوش -۱۸۶°C
دمای بحرانی -۱۲۲°C
فشار بحرانی ۴۹ bar
Scroll to Top