آمونیاک

آمونیاک یک ترکیب شیمیایی تشکیل شده از یک اتم نیتروژن و سه اتم هیدروژن می باشد که نماد شیمیایی NH3 را به آن می دهد ،  آمونیاک به شکل های گازی و مایع با بوی بد شدیدی ظاهر شود، این مسئله باعث می شود از دیگر مواد شیمیایی برای استفاده های خانگی ایمن تر باشد چراکه بسیاری از افراد به سرعت بوی آن را تشخیص می دهند و از تماس و یا استنشاق بخار آن پرهیز می کنند. آمونیاک به عنوان گاز از هوا سبک تر است ، بنابراین مانند سایر گازهای خطرناک مثل پروپان pool indoors نمی شود . مقدار بسیار کمی از اشکال آمونیاک از تجزیه مواد آلی است بنابراین می توان آن را به طور طبیعی در اتمسفر زمین مشاهده کرد بیشتر آمونیاک استفاده شده از روش های مصنوعی مانند اتصال اجباری اتم های نیتروژن و هیدروژن تولید می شود ، سپس آن را برای توزیع آسان به کارخانه های تولیدی تحت فشار به شکل مایع تبدیل می کنند. گازسازان تأمین کننده گاز آمونیاک - فروش آمونیاک - شارژ گاز آمونیاک

کاربرد گاز آمونیاک

گاز آمونیاک به راحتی  در آب به عنوان solution گنجانده می شود ، به همین دلیل در پاک کننده ها استفاده می شود ،اسپری های پنجره ، تمیزکننده کف اجاق گاز ، پاک کننده های کاسه توالت ، پاک کننده واکس و سایر مواد پاک کننده خانگی اغلب حاوی ۵ تا ۱۰ درصد آمونیاک هستند. بسیاری از مواد مصرفی و محصولات تجاری از جمله بسیاری از محصولاتی که برای تمیزکردن دوده و بارور کردن تولیدات زراعی استفاده می شوند حاوی این ماده قلیایی می باشند .برخی از انواع پاک کننده ها هرگز نباید ترکیب شوند. برای مثال گاز آمونیاک و یک شکل سفیدکننده آن که گاز بسیار خطرناکی به نام کلرامین و نباید استنشاق شود . پاک کننده های تجاری که حاوی ۲۵ تا ۳۰ درصد آمونیاک می باشند بسیار خطرناک هستند زیرا بسیار خورنده اند. مایع آمونیاک نیز تحت نظارت دقیق برای حکاکی فلزاتی مانند آلومینیم و مس در اتاق ها و تانکرهای یخچالی برای انحلال مواد شیمیایی دیگر در آزمایشگاه های شیمی استفاده می شود. بیشتر آمونیاک تولید شده به جهت بارور کردن محصولات زراعی به وسیله ارائه نیتروژن قابل جذب برای گیاهان می باشد. تولید کنندگان پلاستیک ، آفت کش ها و رنگ از مایع آن در برخی قسمت های فرآیندهای سنتز استفاده می کنند .توپ های پنبه به طور همزمان اغلب در آمونیاک خیس و در داخل بطری مهر و موم می شوند. کپسول آمونیاک و شارژ گاز آمونیاک انجام میشود. گاز آمونیاک برای مصرف خنک کنندگی ، طلاسازی ، تولید کود شیمیایی، تهیه مواد انفجاری، کارخانه یخ سازی، تولید اسید نیتریک، تولید دارو و صنایع نفت وگاز و پتروشیمی کاربرد دارد.

نکات ایمنی گاز آمونیاک

گاز آمونیاک حتی در غلظت های کم هم خطرناک است ، استنشاق آمونیاک و یا آلوده شدن سطح پوست می تواند باعث سوزش ، غش و حتی ممکن است باعث مرگ شود ،به کسی که در حال کار با سیلندر آمونیاک  است باید هشدار همیشگی داد. موجب آسیب رساندن به ارگان های حیاتی بدن از جمله شش و پوست و چشم می شود و به هیچ وجه نباید تنفس گردد.در صورت آلودگی چشم با آمونیاک حتما باید آن را به مدت ۱۵ دقیقه شستشو داد. آمونیاک گازی خورنده است و برای حمل و نقل باید از سیلندر استیل SS316 استفاده کرد.همچنین رگولاتور regulator وفشار شکن گاز آمونیاک باید از جنس استنلس استیل باشد. در صورت تجزیه گاز آمونیاک ممکن است مقداری نیتروژن اکسید وجود داشته باشد. دمای خود اشتعالی گاز آمونیاک ۶۵۱ درجه سانتیگراد می باشد. مجاورت و تماس آمونیاک با نقره و جیوه تولید ” فورمینات نقره و جیوه ” می‌کند که موادی شدیداً قابل انفجار هستند. حضور مواد نفتی و دیگر مواد افروختنی خطر آتشگیری را افزایش می‌دهد. گاز آمونیاک در اثر گرمای از ۴۰۰ درجه به بالا تجزیه شده و تولید هیدروژن می‌کند. آمونیاک سبب تحریکات دستگاه تنفسی پوست و چشم شده و با آسیب رساندن به شش‌ها در اثر مواجهه با حجم زیاد این گاز می‌تواند سبب مرگ شود.

خواص آمونیاک

نام گاز آمونیاک
فرمول شیمیایی NH3
وزن ملکولی ۱۷٫۰۴ g/mole
چگالی گاز ۰٫۰۴۴
غلطت بخار ۰٫۶
نقطه جوش -۳۳٫۳ °C
دمای بحرانی ۱۳۲٫۴°C
دمای جوش -۳۳٫۳°C
Scroll to Top