اکسیژن، گاز اکسیژن

اکسیژن

اکسیژن یک گاز شیمیایی بی بو ، بی رنگ و بی مزه است که به وفور در زمین به صورت محصور در اتمسفر یافت می شود بسیاری از مردم با اکسیژن آشنا هستند چراکه یک جزئ حیاتی در فرآیند تنفس است.کمتر از چند دقیقه بدون آن اکثر غریب به اتفاق موجودات خواهند مرد. تعداد زیادی از اشکال گاز اکسیژن و ترکیبات آن در طبیعت یافت می شود ، گاز آن همچنین می تواند جدا شود و به صورت خالص در مجموعه های خاصی به فروش برسد که اولین بار در سال ۱۷۷۴ شناخته و جداسازی شد. عدد اتمی اکسیژن ۸ است که در جدول تناوبی عناصر با نماد شیمیایی O شناخته می شود علاوه بر اینکه به طور گسترده در زمین پراکنده است ، سومین عنصر فراوان در جهان و یک کاتالیزور کلیدی در بسیاری از واکنش های شیمیایی است. اکسایش یک واکنش نمونه است و هنگامی رخ می دهد که آن را با عناصر و ترکیبات دیگر مخلوط کنیم ، همچنین اکسیژن نقش احتراق را نیز ایفا می کند ، راه های مختلفی برای استخراج اکسیژن خالص وجود دارد ، آب می تواند یونیزه شده و اتم های اکسیژن و هیدروژن را مجبور به جدا شدن کند ، معمولا نمونه هوا به صورت مایع سرد شده می باشد که به آرامی گرم می شود ، همانطور که هوا گرم می شود ، عناصر در یک فرآیند به نام تقطیر جزئ به جزئ رسوب می دهند زیرا عناصر مختلف گازی در دماهای متفاوت تبدیل به شکل گازی می شوند. هنگامی که گاز اکسیژن استخراج می شود ،میتواند به شکل بطری برای استفاده آماده گردد. نحوه تولید ، اکسیژن از تقطیر جزئی هوای مایع بدست می آید. طی این فرآیند و از آنجائی که نقطه جوش اکسیژن مایع از نقطه جوش نیتروژن مایع بیشتر است، اول نیتروژن بخار می شود و در نتیجه اکسیژن در کپسول باقی مانده و جمع آوری میشود. گازسازان تأمین کننده اکسیژن ، شارژ اکسیژن و فروش اکسیژن .

سیلندر اکسیژن

در پزشکی از اکسیژن استفاده های زیادی می شود گاهی برای بیمارانی که مشکل تنفسی دارند استفاده می شود ، همچنین در محلول بیهوشی ، برای اطمینان حاصل کردن از تامین یک منبع پایدار گازی در طول مدت بیهوشی ، مورد استفاده قرار می گیرد ، این عنصر همچنین در جوش و صنعت ، به وسیله ترکیب با موادی مانند استیلن ( به عنوان مثال برای ساخت تورچ جوش ) نقش مهمی ایفا می کند ، اگرچه گاز اکسیژن خالص بدلیل مقدار سرخوشی که به وجود می آورد به صورت دارویی و تفریحی استفاده می شود اما به طور بالقوه خطرناک است . در محیط های فشار بالا ، در اثر مصرف بیش از حد شدیدا به ریه آسیب می زند ، وابسته به مقدار فشار ، علائم می تواند هر لحظه آشکار شود و یا شاید چندین ساعت زمان ببرد که می تواند خیلی دیر باشد . گاز اکسیژن به عنوان یک ماده کاملا قابل احتراق شناخته می شود و برخی ترکیبات آن مانند اوزون و هیدروژن پراکسید بسیار سمی هستند .در صورت عدم کنترل این ترکیبات می تواند به سلول ها و DNA ها آسیب جدی وارد کند . موجودات زنده باید یک رژیم غذایی سرشار از آنتی اکسیدان ها برای جلوگیری از نوع خاصی از آسیب ها که از آزادشدن رادیکال های بدن ناشی می شود ، تهیه کنند.گاز سازان اندازه سیلندر گاز O2 با توجه به انتخاب و نیاز مشتری ۷ و ۱۲ پوند – ۲ , ۵ ۱۰ , ۲۰ , ۴۰ و ۵۰ لیتری با فشار ۱۵۰ و ۲۰۰ بار ارایه می دهد .

کاربرد اکسیژن

گاز اکسیژن در صنایع هوا فضا و هواپیمائی: سوخت جانبی بسیاری از وسایط نقلیه بوده و باعث احتراق بهتر سوخت موشک میشود.سیلندر اکسیژن در صنایع خودرو سازی و تجهیزات حمل و نقل: در برش پلاسما و برش لیزری به کار میرود. اکسیژن در صنایع شیمیائی: جهت تولید اکسید اتیلن (EO)، اکسید پروپیلن (PO)، اتیلن دی کلراید (EDC)، وینیل استات منومر (VAM)، دی اکسید تیتانیوم (TiO2)، سولفات فریک، آکریلو نیتریل و اسید خالص ترفتالات (PTA) به کار می رود.جوشکاری و تولید فلزات: برای بالابردن راندمان احتراق در تولید فلزات آهنی و غیر آهنی به کار میرود. در تصفیه آب و فاضلاب اکسیژن برای به حداقل رساندن انتشارات VOC، کاهش بو و کف به کار می رود.صنایع شیشه سازی: برای بهبود احتراق کوره های ذوب شیشه به کار میرود.پزشکی گاز O2 براى درمان هیپوکسی، هیپوکسمی، نارسائیهای تنفسی و احیای بیماران به کار می رود.صنایع غذائی از اکسیژن جهت اکسیژن دهی مخازن پرورش ماهی به کار می رود.

نکات ایمنی اکسیژن

اکسیژن غیر آتشزا ست ولی باعث تسریع در سوختن مواد می شود. مخزن تحت فشار است و نباید سوراخ شود. برای استفاده از سیلندر اکسیژن باید از تجهیزات تقلیل فشار استفاده شود، بعد از هر استفاده شیر حتما بسته شود، بعد از خالی شدن کپسول باید در مکانی خنک قرار گیرد. سیلندر ها باید دارای کلاهک باشند و در محل خود ثابت گردند. تخلیه سریع گاز ممکن است باعث یخ زدگی و سوختگی برودتی شود. ماکزیمم دمای محیط برای نگهداری سیلندر اکسیژن تحت فشار ۵۲ درجه سانتیگراد می باشد. شارژ گاز اکسیژن ایرانی تا ۹۹٫۹ و برای اکسیژن مایع تا ۹۹٫۹۹ خالص می باشد. فشار شارژ سیلندر اکسیژن ۴۰ لیتری ۱۵۰ بار معادل ۲۲۵۰ PSI و در سیلندر های ۵۰ لیتری فشار شارژ ۲۰۰ بار معادل ۳۰۰۰ PSI است.

خواص گاز اکسیژن

نام گاز

اکسیژن

نام شیمیایی

O2

وزن ملکولی

۳۲ g/mole

چگالی گاز

۱٫۳۲۶ Kg/m3

چگالی نسبی، گاز

(۱=هوا)  ۱٫۱

نقطه جوش

-۱۸۳ °C

دمای بحرانی

-۱۱۸ °C

فشار بحرانی

۵۰٫۴ bar

CAS No.

۷۷۸۲-۴۴-۷

Scroll to Top