دی اکسید کربن| گاز کربنیک

دی اکسید کربن ، گاز کربنیک

دی اکسید کربن (CO2) یک ترکیب شیمیایی غیر آلی با طیف گسترده ای از کاربردهای تجاری ، از تولید لیزر تا نوشابه کربنیته است .این ترکیب به طور طبیعی در محیط زیست وجود دارد و از راه های مختلفی تولید می شود .دی اکسید کربن از پیوند کووالانسی میان دو مولکول اکسیژن و یک مولکول کربن تشکیل شده و از طریق تجزیه مواد آلی و همچنین از طریق تنفس و احتراق تولید می شود. مقدار دی اکسید کربن در محیط زیست تا قبل از قرن ۲۰ توسط گیاهان که قادر به جذب آن برای فتوسنتز می باشند ، ثابت نگه داشته شداوایل قرن ۱۶۰۰ ، مردم شروع به تفکر در مورد دی اکسید کربن کردند اگرچه نمی دانستند نامش را چه بگویند شیمیدان فنلاندی جان باپتیستا ون هلموت مشاهداتی انجام داد که وجود این ترکیب را نشان می داد ، اما در قرن ۱۸ این عنصر توسط جوزف بلک شیمیدان اسکاتلندی شناسایی و به بسیاری از خواص آن پرداخته شد. در قرن ۱۸۰۰ مردم موفق به مطالعه و تولید اشکال مختلف این ترکیب شدند.در دمای اتاق دی اکسید کربن به شکل گاز بی بو و بی رنگ است که در حالت عادی غیرقابل احتراق است همچنین می توان آن را به حالت جامد تبدیل کرد مانند یخ خشک که در غلظت های بالا برای حیوانات سمی است . به طور صنعتی دی اکسید کربن از طریق فرآیند تخمیر یا به عنوان یک محصول جانبی در فرآیند تولید صنعتی آمونیاک بدست می آید. CO2 gas تجاری معمولا از محصولات جانبی فرآیندهای صنعتی مشتق می شود .گاز CO2 امروزه برای انسان ها به یک موضوع مهم تبدیل شده زیرا در میان گازهای گلخانه ای طبقه بندی می شود که در غلظت های بالا درون اتمسفر بر محیط زیست زمین تاثیر بسزایی دارند .گاز کربنیک یک بخش مهم از چرخه کربن است ، چرخه ای پیچیده که زمینه مکانیسم بسیاری از فعالیت های حیاتی بر روی زمین است . با اینکه این گاز کاملا طبیعی است ، برخی از مردم را در مورد افزایش سطوح آن از اواخر قرن ۲۰ نگران کرده است دانشمندان نگران افزایش تولید دی اکسید کربن توسط انسان بیش از حد توانایی پردازش گیاهان هستند که می تواند بالقوه منجر به مشکلات جدی زیست محیطی شود. گازسازان تأمین کننده دی اکسید کربن ، فروش دی اکسید کربن ، شارژ CO2 .

کاربرد دی اکسید کربن

دی اکسید کربن در جوشکاری و تولید فلزات در ترکیب با آرگون در فرآیندجوش به روش قوس الکتریکی به کار می رود.در لیزرهای CO2 از این گاز با درجات خاص استفاده میشود.در پزشکی: در ترکیب با اکسیژن یا هوا برای بهبود عملکرد تنفس عمیق به کار می رود. در صنایع غذائی و آشامیدنی: در تولید نوشابه های گاز دار، در ترکیب با مخلوطهای هیدروژنی در بسته بندی مواد غذائی، به صورت مایع در فرآیند سرکردن و فریز کردن مواد غذائی و به صورت یخ خشک در فرآیند توزیع مواد غذائی به کار می رود.گازساران سیلندرهای دی اکسید کربن را با توجه به سفارش مشتری در اندازه های ۷ و ۱۲ پوند – ۲ , ۵ , ۱۰ , ۲۰ , ۴۰ و ۵۰ لیتری با فشار ۱۵۰ و ۲۰۰ بار ارایه می دهد.

گاز co2  آکواریم

دی اکسید کرین جهت مصرف آکواریم گیاهی مورد استفاده قرار می گیرد چرا که گیاهان رشد و نمو به دی اکسید کربن برای فتوسنتز استفاده می کند. در روز گیاهان از دی اکسید کربن تولید شده توسط ماهی ها و نور استفاده می کنند و اکسیژن و انرژی تولید می کنند . موقع شب و تاریکی ، گیاهان از اکسیژن داخل آب استفاده می کنند و co2 آزاد می کنند ، این عمل باعث می شود سطح دی اکسید کربن افزایش یابد . برای حل این مساله لامپی در آکواریوم روشن می باشد و گیاه مجدد عمل فتوسنتز را انجام می دهد . این سیستم کامل شامل کپسول CO2 در اندازه ۱۰ لیتر یا ۲۰ لیتر ، رگلاتور دی اکسید کربن یا مانومتر دی اکسید کربن، شیر برقی برای قطع و وصل جریان در زمان مناسب توسط یک تایمر و یک نیدل ولو میباشد . سیلندر های CO2 امکان شارژ مجدد گاز را برای دفعات زیاد دارد ولی مهم است که کپسول از استاندارد و ایمنی لازم برخوردار باشد . مانومتر برای کنترل گاز خروجی از سیلندر دی اکسید کربن استفاده می گردد که برند چینی ، ترک ،هرکولس آلمانی و کره ای موجود می باشد ، مهم است رگلاتور مورد استفاده نشتی نداشته و ایمن باشد . پیشنهاد می شود از فشار شکن ۲ گیج به جای تک گیج استفاده شود که فشار ورودی و خروجی گاز را هم زمان بتوانید مشاهده نمایید . شیر برقی نیر از دیگر ملزومات این سیستم می باشد که ساخت چین و ایتالیایی آن در بازار عرضه می گردد . در نهایت احتیاج به یک نیدل ولو دارید . برخی از زگلاتور های این گاز ، این شیر یکطرفه را همراه دارند و نیازی نیست شما جداگانه خریداری نمایید . استفاده از این شیر به شما کمک می کند موقع قطع گاز ، آب آکواریم به داخل سیستم و مانومتر وارد نشود . CO2 آکواریوم

نکات ایمنی گازکربنیک

دی اکسید کربن در غلظت های بالا می تواند باعث خفگی و حتی مرگ شود. در شکل گاز باعث یخزدگی شدید و در شکل مایع باعث سوختگی شدید کرایوجنیک می شود، نباید تنفس شود، در صورت نشتی CO2 منطقه تا پراکنده شدن گاز باید خالی بماند، کمی حالت خورندگی دارد. کپسول دی اکسید کربن تحت فشار بوده، نباید سوراخ شود یا در معرض آتش قرار گیرد. برای استفاده سیلندر گاز کربنیک باید از تجهیزات تقلیل فشار استفاده شود و بعد از استفاده شیر بسته شود، بعد از خالی شدن کپسول CO2 باید در مکانی خنک و دارای تهویه مناسب و بدور از هرگونه مواد قلیایی و اسیدی قرار گیرد. وقتی از CO2 مایع و یا یخ خشک استفاده می نمایید حتما باید از پوشش کامل و عینک استاندارد استفاده نمایید. سیلندر ها حتما باید دارای کلاهک باشند و در محل خود ثابت گردند. فشار شارژ سیلندر CO2 ماکزیمم به ۷۰ بار میرسد البته کلیه کپسول های گاز CO2 دارای شیر سوپاپدار هستند که در مواقع بحرانی عمل می نمایند. سیلندر CO2 در حجم های ۵ لیتر ۱۰ لیتر ۲۰ لیتر ۴۰ لیتر ۵۰ لیتر مورد استفاده قرار می گیرد.افرادی که به صورت مستقیم بیش از حد معمول استنشاق می کنند ، بدلیل کمبود سطح اکسیژن بدن در نهایت بیهوش می شونداین گاز در مواردی مانند ایجاد یک محیط بی اثر برای جوشکاری ، مهار آتش ، نوشیدنی های کربنیته استفاده می شود. کپسول دی اکسید کربن در اندازه های متفاوت برای فروش در بازار وجود دارد.

خواص گاز کربنیک

نام گاز

دی اکسید کربن

نام شیمیایی

CO2

وزن ملکولی

۴۴  g/mole

چگالی گاز

۱٫۸۷ Kg/m3

چگالی نسبی، گاز

۱٫۵۲ ( =هوا ۱)

نقطه جوش

-۷۸٫۵ ºC

دمای بحرانی

-۳۰ ºC

فشار بحرانی

۷۳٫۸ bar

CAS No.

۱۲۴-۳۸-۹

نمودار ارتباط دما و فشار در گاز دی اکسید کربن

Scroll to Top