نیتروژن، گاز نیتروژن

گازنیتروژن

گازنیتروژن یا گاز ازت یک عنصر بی رنگ ، بی بو و بی مزه است که این نافلز شیمیایی در جهان به مقدار زیاد یافت می شود . همچنین گاز نیتروژن در بسیاری از ترکیبات دیگر دیده می شود و یک عنصر حیاتی برای بسیاری از موجودات زنده است . گاز ازت علاوه بر استنشاق آن در هر نفس ، اکثر موجودات به طور روزانه در غذای خود آن را مصرف می کنند . گازنیتروژن اشکال مختلف تجاری دارد : از نیتروژن مایع به عنوان خنک کننده قوی گرفته تا نیتروژن اکسید به عنوان یک ماده بیهوشی. این عنصر سبک ترین عنصر گروه خود با عدد اتمی ۷ است و با نماد شیمیایی N در جدول تناوبی عناصر شناخته می شود . عناصر دیگر هم گروه با گاز نیتروژن : بیسموت ، آنتیموان و آرسنیک می باشد.تقریبا ۸۰% اتمسفر زمین از نیتروژن ، که هفتمین عنصر فراوان جهان می باشد ، تشکیل شده است ، اگرچه بیشتر حیوانات از گازنیتروژن خالص استفاده نمی کنند اما برای ادامه حیاتشان در قالب ترکیباتی مانند آمینو و اسیدهای نوکلئیک به آن نیاز دارند . گیاهان نیز برای تغذیه به نیتروژن وابسته اند ، به وسیله برخی از گیاهان می توان به خوبی اهمیت گاز ازت را فهمید ، بدین معنی که نیتروژن را برای استفاده موجودات دیگر محصور می کنند . این عنصر برای اولین بار در سال ۱۷۷۲ جداسازی شد اگرچه محققان قبل از آن نیز از وجود آن آگاه بودند سال ها قبل تر از ۱۷۷۲ دانشمندان کاملا می دانستند که هوا بدون اکسیژن غیر قابل تنفس و غیر قابل اشتعال است و همچنین از وجود اسید نیتریک (یک ترکیب حاوی نیتروژن) آگاه بودند . نیتروژن از تقطیر جزئی هوای مایع بدست می آید، طی این فرآیند و از آنجائی که نقطه جوش نیتروژن مایع از نقطه جوش اکسیژن مایع کمتر است، اول نیتروژن بخار شده و جمع آوری میشود. گازسازان تأمین کننده نیتروژن ، فروش نیتروژن ، شارژ نیتروژن ، فروش گاز ازت ، شارژ گاز ازت، رگلاتور نیتروژن .

کاربردهای گازنیتروژن

کاربردهای مدرن گاز نیتروژن شامل استفاده آن به عنوان یک گاز بی اثر در پکیج هایی که اکسیژن مناسب نیست و یا خطرناک است ، برای مثال در بسیاری از غذاها و یا مواد منفجره. گاز ازت صنایع هوا فضا و هواپیمائی: در تونل های بادی با عدد رینولد بالا، در کوره های عملیات حرارتی و اتوکلاوها کاربرد دارد . نیتروژن در صنایع خودرو سازی و تجهیزات حمل و نقل برای جوشکاری قطعات خودرو و تولید کیسه های هوا کار برد دارد. صنایع شیمیائی از نیتروژن تحت فشار جهت تسهیل حرکت مایعات در لوله ها، همچنین برای تولید کودهای شیمیایی کاربرد دارد. سیلندر نیتروژن در جوشکاری و تولید فلزات در فرآیند عملیات حرارتی، همچنین در برش لیزری و برش پلاسما کاربرد دارد. از نیتروژن در کروماتوگرافی به عنوان گاز حامل و گاز بالانس در مخلوط های گازی کالیبراسیون استفاده میشود.استفاده از مانومتر گاز نیتروژن مناسب و استاندراد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. در پزشکی: براى سردکردن، فریز کردن و نگهداری خون، بافت ها، میکروارگانیسم ها به کار می رود.در صنایع بسته بندی غذا و مواد آشامیدنی: به عنوان سردکننده، منجمد کننده خشک و منجمد کننده سریع غذا به کار می رود. گازساران سیلندر گاز نیتروژن را با توجه به سفارش مشتری در اندازه های ۷ و ۱۲ پوند ۲ , ۵ , ۱۰ , ۲۰ , ۴۰ و ۵۰ لیتری با فشار ۱۵۰ و ۲۰۰ بار ارایه می دهد. گاز نیتروژن در آرمایشگاه کاربرد بالایی دارئو برای دستگاههای پنوماتیکی اتاق عمل  استفاده می گردد .

یکی از کابردهای گاز نیتروژن برای باد لاستیک خودرو و هواپیما می باشد که مزایا و معایب خود را دارد. بالابردن عمر لاستیک ، کمک به محیط زیست ، ایمنی وثابت ماندن فشار لاستیک ها از مزایای این روش میباشد.

نکات ایمنی گاز نیتروژن

گاز نیتروژن خالص خطرات متعددی برای سلامت انسان دارداین خطر از این نظر مهم است که نیتروژن مایع در دمای اتاق به سرعت به حالت گازی تبدیل می شود.در هنگام کار با نیتروژن مایع ، تهویه مناسب بسیار مهم است ، علاوه بر این نیتروژن باعث بیماری خاصی به نام decompression که در غواصان رایج است می شود . نیتروژن در غلظت های بالا می تواند باعث خفگی و حتی مرگ شود. cool برای استفاده از سیلندر ازت حتما باید از تجهیزات تقلیل فشار استفاده کرده و بعد از هر استفاده شیر باید بسته شود و بعد از خالی شدن کپسول باید در مکانی خنک با تهویه مناسب قرار گیرد. هنگام استفاده از نیتروژن مایع باید از پوشش کامل و عینک استاندارد استفاده کرد. سیلندر ها باید دارای کلاهک بوده و در محل خود ثابت گردند. شارژ گاز ازت - نیتروژن در سیلندر ۴۰ لیتری ۱۵۰ بار و سیلندر ۵۰ لیتری ۲۰۰ بار می باشد. درصد خلوص گاز های ایرانی ۹۹٫۹ و۹۹٫۹۹و۹۹٫۹۹۹ می باشد. این گاز در حجم های ۱۰ و۲۰ لیتر نیز در گازسازان موجود می باشد.

خواص گازنیتروژن

نام گاز

نیتروژن

نام شیمیایی

N2

وزن ملکولی

۲۸ g/mole

چگالی گاز

۱٫۱۸ Kg/m3

چگالی نسبی، گاز

۰٫۹۷ ( =هوا ۱)

نقطه جوش

-۱۹۶ ºC

دمای بحرانی

-۱۴۷ ºC

فشار بحرانی

۳۴ bar

CAS No.

۷۷۲۷-۳۷-۹

Scroll to Top