کلر

گاز کلر شکلی از عنصر کلر است که معمولا در صنعت استفاده می شود و بسیار سمی است ، این ترکیب اولین گاز سمی بود که در جنگ جهانی اول مورد استفاده قرار گرفت . گاز کلر در فشار اتمسفر و دمای اتاق ، گازی شکل است ،رنگ زرد مایل به سبز و همچنین بوی شبیه به مایع سفیدکننده دارد .چگالی کلر بیشتر از هوا است بنابراین این امر منجربه نزدیکی آن به زمین است .وقتی سرد می شود و تحت فشار قرار می گیرد ، تبدیل به مایع می شود که حمل و نقل و ذخیره سازی آن را آسان تر می کند اما زمانی که آزاد شود دوباره به شکل گازی تبدیل می شود که به سرعت در اطراف زمین گسترش می یابد .واکنش پذیری کلر با آب در غشای مخاطی ریه ها و چشم یکی از دلایلی است که گاز کلر را بسیار سمی معرفی می کنند ، این واکنش ها منجر به تولید اسید هیدروکلریک و اسید هیپوکلریک میشود که به عنوان محرک ریه ها و چشم عمل می کنند و باعث خورندگی بافت های بدن می شوند . استفاده عمدی از کلر اولین بار سال ۱۹۱۵ در جنگ توسط ارتش آلمان در فرانسه انجام شد و سربازانی که ماسک نداشتند را تا به امروز ویران کرده است.بعدها گازهای سمی که ویژگی های دیگری داشتند در جنگ ها جایگزین این گاز شدند ، اخیرا نیز در جنگ عراق از بمب کلر استفاده شد . گاز کلر عضو گروه هالوژن ها است ، پیوند ضعیف بین دو اتم آن باعث میشود کلر بسیار واکنش پذیر باشد .دیگر ترکیب کلر که به شکل مایع و گازی است ، دی اکسید کلر ClO2 می باشد . به عنوان یک گاز ، در دمای اتاق بسیار ناپایدار و مستعد انفجار است ، به همین دلیل انتقال آن در ایالات متحده و بسیاری دیگر از کشورها مجاز نیست. به همین دلیل در هنگام نیاز توسط یک واکنش شیمیایی از سدیم کلریت به صورت آنی تولید می شود.به وسیله الکترولیز محلول آبداری از کلرید سدیم، کلر تولید می شود. این عنصر در طبیعت فقط بصورت ترکیب با سایر عناصر و عمدتاً سدیم به شکل نمک طعام (NaCl)، و همچنین در کارنالیت و سیلویت، یافت می شود. گازسازان تأمین کننده کلر ،فروش گاز کلر ، شارژ کلر ، شارژ گاز کلر .

کاربرد کلر

کلر عنصر شیمیایی مهمی در تصفیه آب، مواد گندزدا در سفید کننده و نیز در گاز خردل به شمار می رود. همچنین گاز کلر در ساخت طیف وسیعی از اقلام روزمره کاربرد دارد. کلر در تولید محصولات کاغذی، مواد ضد عفونی کننده، رنگدانه ها، مواد غذائی، حشره کشها، رنگها، فرآورده های نفتی، پلاستیک، دارو، منسوجات، حلالها و محصولات مصرفی بسیار زیاد دیگری کاربرد دارد. درترکیبات آلی درصورتیکه کلر جایگزین هیدروژن شود (لاستیک مصنوعی) اغلب باعث ایجاد خصوصیات مورد نیاز در این ترکیبات می گردد لذا در ترکیب آلی از این عنصر به عنوان عامل اکسید کننده و جانشین، به طور گسترده استفاده می گردد. کلر یک عامل اکسید کننده قوی است و با پذیرش الکترون از یک ترکیب باعث اکسیداسیون آن می شود ، همچنین ترکیب آن با ترکیبات آلی مانند آمونیاک ، تربانتین و گاز طبیعی منجر به احتراق می شود ، این واکنش باعث شده است که یکی از رایج ترین مواد شیمیایی صنعتی تولید شده در ایالات متحده و در سراسر جهان باشد.از آن به عنوان یک واسطه در تولید و ترکیب بسیاری از مواد شیمیایی از جمله پی وی سی ، آفت کش ها و محصولات تمیزکننده خانگی و همچنین در سفید کردن کاغذ و پارچه استفاده می شود. ترکیبات کلر را معمولا برای ضدعفونی کردن آب آشامیدنی ، استخرهای شنا و فاضلاب ها ، آزمایشگاه ها و تولید تجهیزات ، اتاق های تمیز و ابزار شناخته شده است.گازساران سیلندر گاز کلر را با توجه به سفارش مشتری در اندازه های ۷ و ۱۲ پوند – ۲ , ۵ , ۱۰ , ۲۰ , ۴۰ و ۵۰ لیتری ارایه می دهد.گاز کلر برای تصفیه آب و میکروب زدایی در مجموعه های استخر و آبی مصرف دارد .برای تهیه گاز خردل و نیز برخی از حلال ها، تهیه برخی مواد نفتی مانند تولید پلاستیک و حشره کش ها مورد نیاز می باشد.

نکات ایمنی گاز کلر

گاز کلر در مجاورت آتش ممکن است باعث آتش سوزی گردد. کلر باعث آسیب شدید به پوست و چشم می شود.یه دلیلخورندگی گاز کلر از لوازمی با جنس استیل ۳۱۶ استفاده شود .کلر موجب تحریک دستگاه تنفسی بخصوص در کودکان و کهنسالان می شود. کلر در حالت گازی باعث تورم غشای مخاطی شده و درحالت مایع موجب سوختگی پوست می شود.اگر کسی در معرض این گاز قرار گیرد باید فورا به پزشک مراجعه کند ، هیچ پادزهری برای آن وجود ندارد بنابراین درمان بیمار باید سریعا انجام شود .مواجهه با این گاز نباید از 0.5 ppm فراتر رود(با میانگین وزنی زمان ۸ ساعت ۴۰ ساعت در هفته) مواجهه شدید با مقدار زیاد کلر غلیظ (اما نه مقدار کشنده) می تواند باعث ادم ریه یا آب آوردن آن که وضعیتی بسیار ناگوار است، گردد. تماس دائم با مقادیر کم آن ریه ها را ضعیف کرده وآسیب پذیری ریه ها را در برابر بیماریهای دیگر افزایش می دهد. در صورت مخلوط شدن مواد سفید کننده با آمونیاک، اوره و سایر محصولات شوینده، احتمال تولید گازهای سمی وجود دارد. این گازها حاوی مخلوطی از گاز کلر و تری کلرید نیتروژن هستند؛ بنابراین باید از چنین ترکیبی اجتناب کرد.

خواص گاز کلر

نام گاز

کلر

فرمول شیمیایی

Cl2

وزن ملکولی

۷۰٫۹  gr/ mole

چگالی گاز

۰٫۱۸۵

نقطه جوش

-۳۴ C

دمای بحرانی

۱۴۳٫۹ °C

فشار بخار

۸۵٫۳ psi

Scroll to Top