گاز اتیلن، اتیلن

گاز اتیلن

گاز اتیلن یک ماده گازی و یکی از ابتدایی ترین انواع هیدروکربن هاست ، ساختار ساده آن شامل پیوند دو مولکول کربن با چهار مولکول هیدروژن و فرمول مولکولی آن C2H4 می باشد . درحالی که گاز اتیلن به طور طبیعی در گیاهان رخ می دهد ، گاز اتیلن را می توان از طریق واکنش های شیمیایی در آزمایشگاه تولید کرد . اکثریت غریب به اتفاق این مواد از محصولات جانبی نفت مشتق شده اند ، و برای تولید پلیمرهایی که به عنوان بلوک های ساختمانی برای پلاستیک و مواد کامپوزیت هستند ، مورد استفاده قرار می گیرد . همچنین می توان از گاز اتیلن در بخش کشاورزی و تولید مواد غذایی برای کمک به رسیدن به انواع خاصی از گیاهان مورد نیاز نیز بهره برد. درحالی که گاز اتیلن می تواند در دماهای خاص به شکل جامد یا مایع وجود داشته باشد، اغلب به صورت گاز یافت می شود. گاز اتیلن دارای عطر و بوی شیرین و بسیار خاصی می باشد که برخی از آن می تواند شبیه به اِتِر باشد ، گاز اتیلن بی رنگ می باشد و دیدن آن با چشم غیرمسلح تقریبا غیر ممکن است. اتیلن می تواند از محصولات جانبی نفتی و با استفاده از تجهیزات ویژه استخراج شود . با توجه به ماهیت تجهیزات درگیر ، این استخراج معمولا در پالایشگاه های نفتی انجام می شود.این گاز از طریق یک فرآیند بخار-شکستن از هم جدا می شود و سپس موارد از طریق تقطیر و تراکم پالایش می شود. گازسازان واردکننده گاز اتیلن آزمایشگاهی. فروش گاز اتیلن ، فروش گاز اتیلن خالص ، فروش گاز اتیلن آزمایشگاهی ، فروش اتیلن ، فروش اتیلن خالص .

نحوه تولید گاز اتیلن

در روش اول اتیلن در صنایع پتروشیمی با روش کراکینگ با بخار آب تولید می شود. در این فرآیند هیدروکربنهای گازی و محلولهای سبک هیدروکربن حاصل از نفت به مدت بسیار کوتاه حرارت داده می شوند تا هیدروکربنهای بزرگ به هیدروکربنهای کوچک شکسته شده، هیدروکربنهای اشباع با از دست دادن هیدروژن به هیدروکربنهای غیر اشباع تبدیل می شوند.محصول این واکنش مخلوطی از انواع هیدروکربنهاست که گاز اتیلن عمده ترین آن می باشد. مخلوط را به وسیله متراکم سازی و تقطیر جز به جز جداسازی می کنند.روش دیگر، هیدروژن دار کردن استیلن با استفاده از کاتالیزور و آبگیری از اتانول می باشد.

کاربرد گاز اتیلن

گاز اتیلن ماده اولیه مهم برای تولید بسیاری از ترکیبات آلی پر مصرف در صنعت بشمار می رود. گاز اتیلن به صورت گسترده در صنعت پلاستیک مورد استفاده قرار می گیرد. اتیلن با پلیمریزه شدن، پلی اتیلن را تولید می کند که یک پلاستیک بسیار مهم است. با تکرار شدن، پیش ماده پلی وینیل کلرید (PVC) را تولید می کند. با ترکیب شدن، بنزن ، اتیل بنزن ایجاد می کند که ماده اصلی پلی استر می باشد.اتیلن ، نوعی هورمون گیاهی است که باعث رسیدن میوه ها ، باز شدن شکوفه ها و گلها و همچنین ریزش برگها در پاییز می شود. به دلیل این خاصیت در کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد. برای جلوگیری از خراب شدن میوه هایی مانند سیب، گلابی و موز، در حمل و نقل یا انبار، آنها را کمی نارس می چینند و قبل از وارد کردن به بازار، تحت تأثیر اتیلن قرار می دهند تا رسیده شود.نکات ایمنی کار با سیلندر گاز اتیلن هیچ خطری برای سلامت انسان ندارد. زمان استفاده از این گاز ۲۴ الی ۷۲ ساعت است و انبار نگهداری باید بسته و بدون منفذ و همچنین دارای تهویه مناسب باشد.

خواص گاز اتیلن

حالت فیزیکی گاز
وزن ملکولی ۲۸٫۰۵ g/mol
نقطه ذوب −۱۶۹٫۲ °C
نقطه جوش −۱۰۳٫۷ °C
چگالی ( گاز )  kg/m3 at 15 °C ۱٫ ۱۷۸  (هوا = ۱ )>
حلالیت در آب  (mg/l)   ۲۲٫۶%
رنگ ( شفافیت ) بی رنگ
بو شیرین
درجه سمی بودن غیر سمی
محدوده اشتعال بشدت قابل اشتعال
UN number ۱۹۶۲ – Gas 1038 – Liquid
CAS number ۷۴-۸۵-۱
Scroll to Top