گاز بوتان، بوتان

گاز بوتان

گاز بوتان یک ترکیب گازی از گاز طبیعی همانند بنزین تشکیل شده از نفت خام می باشد در حین تصفیه فرآورده های نفتی مانند بنزین ، محصولات گاز طبیعی استخراج می شوند ، بوتان همچنین می تواند در مقادیر بسیار کوچکتر ، از نفت خام تولید شود. گاز بوتان اغلب به بنزین معمولی اضافه می شود تا عملکرد آن را بدون ایجاد یک محصول بسیار فرار افزایش دهد. از بوتان در سیستم های برودتی و گرمایشی و همچنین به عنوان سوخت برای فندک استفاده می شود. فرمول شیمیایی بوتان C4H10 است که تشکیل شده از چهار اتم کربن احاطه شده توسط ده اتم هیدروژن به شکل یک خط مستقیم می باشد. این فرم به لحاظ فنی با نام N-بوتان که مخفف بوتان طبیعی (Normal Butane) است ، شناخته می شود. بوتان یک گاز هم خانواده با نام ایزو بوتان دارد که عمدتا به عنوان یک جایگزین فریون خنک کننده در سیستم های سرمایشی مورد استفاده قرار می گیرد. بوتان نیز یکی از ده ها گاز مشتق شده از گاز طبیعی خام است و اغلب با پروپان به شکل یک محصول به نام گاز پروپان مایع (LPG) ترکیب می شود. این گاز به صورت بطری شده برای استفاده در اجاق گاز اردوگاه ها و کوره های گاز سوز در هوای باز به فروش می رسد. پروپان ممکن است انرژی بیشتری ارائه دهد اما بوتان دارای یک ویژگی خاصی است که آن را برای مهار ایده آل می سازد. وقتی فشرده سازی شد ، بسیار به سرعت آن را به مایع تبدیل می کند. هنگامی که در هوا منتشر شده باشد، با این حال، با یک منبع احتراق برای تبدیل شدن به یک گاز بسیار قابل اشتعال ، واکنش نشان می دهد. برخلاف برخی دیگر از مشتقات گاز طبیعی ، بوتان فقط دی اکسید کربن به عنوان یک محصول زائد آزاد می کند نه مونوکسید کربن.

نحوه تولید گاز بوتان

هیدروکربن ها معمولا از دو روش تولید می شوند : 1. جداسازی براساس ایجاد شرایط تعادل فازی بین بخار ومایع (Flash Vaporization) و 2. جداسازی برپایه اختلاف نقطه جوش هیدروکربنها(Stabilization by Fraction ). در روش اول، تثبیت میعانات گازی براثر عمل تفکیک عناصر فرار از هیدروکربنهای سنگینتر براساس تعادل فازی بین بخار و مایع در یک سری Flash Tank تارسیدن به یک RVP معین صورت می پذیرد. در روش دوم جدایش عناصر سبک و قابل تبخیر از هیدروکربنهای سنگین براساس اختلاف در نقطه جوش هیدروکربنها صورت می پذیرد.

کاربرد گاز بوتان

بوتان در مخلوط گاز کالیبراسیون در صنعت پتروشیمی استفاده می شود. بهداشت صنعتی و ردیابی تجزیه و تحلیل ناخالصی. گاز بوتان می تواند یک سوخت گاز در طیف سنجی جذب اتمی استفاده شود (AAS). بوتان برای ترکیب بنزین، استفاده می شود . چه به تنهایی یا مخلوط با پروپان، به عنوان یک ماده اولیه برای تولید اتیلن و بوتادین، و یک عنصر کلیدی در تولید لاستیک مصنوعی است. گازسازان واردکننده گاز بوتان آزمایشگاهی ، گاز بوتان خالص میباشد.

نکات ایمنی گاز بوتان

محل نگهداری گاز بوتان باید دارای تهویه مناسبی باشد . گاز بوتان تحت فشار می باشد و باید از لوازم تقلیل فشار استفاده کرد . این گاز به سیستم عصبی انسان آسیب می رساند . گاز بوتان به شدت آتش زا بوده و باید از جرقه و آتش به دور باشد . استنشاق بوتان می تواند باعث خواب آلودگی، بی حالی، مشکل قلبی، نوسان در فشار خون، از دست دادن حافظه به طور موقت و یخ زدگی و می شود که می تواند به مرگ ناشی از خفگی و فیبریلاسیون بطنی منجر شود . این ماده فرار شایع ترین محلول برای سوء استفاده در انگلستان است، و علت ۵۲٪ از مرگ و میر در سال ۲۰۰۰ بود. گاز نرمال بوتان محرک پوست نمی باشد. اما مایع آن به دلیل سرمای زیاد ، می تواند سبب تیر کشیدن و بی حسی پوست گردد.

خواص گاز بوتان
حالت فیزیکی گاز
وزن ملکولی ۵۸٫۱۲۲ g/mol
نقطه ذوب -۱۳۸٫۲۹ °C
نقطه جوش – ۱-۱  °C
چگالی ( گاز )  kg/m3 at 15 °C ۲٫۵۴۳۶ (هوا = ۱ )
حلالیت در آب  (mg/l)    ۶۱
رنگ ( شفافیت ) بی رنگ
بو هم بوی بنزین
درجه سمی بودن  سمی
محدوده اشتعال بشدت قابل اشتعال
UN number ۱۰۱۱
CAS number ۱۰۶-۹۷-۸
Scroll to Top