گاز نرمال بوتان، نرمال بوتان

گاز نرمال بوتان

گاز نرمال بوتان ایزومری از بوتان , گازی بی رنگ و بی بو است و در دمای معمولی به صورت مایع است . در حالت مایع سبک تر از آب و در حالت گاز سنگین تر از هوا می باشد. هیدروکربن ها معمولا از دو روش تولید می شوند ،. جداسازی براساس ایجاد شرایط تعادل فازی بین بخار ومایع (Flash Vaporization) و جداسازی برپایه اختلاف نقطه جوش هیدروکربنها(Stabilization by Fraction ) در روش اول تثبیت میعانات گازی براثر عمل تفکیک عناصر فرار از هیدروکربنهای سنگین تر براساس تعادل فازی بین بخار و مایع در یک سری Flash Tank تارسیدن به یک RVP معین صورت می‌پذیرد. در روش دوم جدایش عناصر سبک و قابل تبخیر از هیدروکربنهای سنگین براساس اختلاف در نقطه جوشهیدروکربنها صورت می پذیرد.

کاربرد گاز نرمال بوتان

گاز نرمال بوتان در مخلوط گاز کالیبراسیون در صنعت نفت ، گاز و پتروشیمی مورد استفاده می باشد . نرمال بوتان می تواند یک سوخت گاز در طیف سنجی جذب اتمی استفاده شود. سیلندر گاز نرمال بوتان برای ترکیب بنزین، استفاده می شود . چه به تنهایی یا مخلوط با پروپان، به عنوان یک ماده اولیه برای تولید اتیلن و بوتادین، و یک عنصر کلیدی در تولید لاستیک مصنوعی است. گازسازان واردکننده گاز نرمال بوتان آزمایشگاهی ، نرمال بوتان خالص از شرکتهای معتبر.

نکات ایمنی گاز نرمال بوتان

محل نگهداری گاز نرمال بوتان باید دارای تهویه مناسبی باشد . گاز نرمال بوتان تحت فشار می باشد و باید از لوازم تقلیل فشار استفاده کرد . این گاز به سیستم عصبی انسان آسیب می رساند . گاز نرمال بوتان به شدت آتش زا بوده و باید از جرقه و آتش به دور باشد . استنشاق بوتان می تواند باعث خواب آلودگی، بی حالی، مشکل قلبی، نوسان در فشار خون، از دست دادن حافظه به طور موقت و یخ زدگی و می شود که می تواند به مرگ ناشی از خفگی و فیبریلاسیون بطنی منجر شود . این ماده فرار شایع ترین محلول برای سوء استفاده در انگلستان است، و علت ۵۲٪ از مرگ و میر در سال ۲۰۰۰ بود. گاز نرمال بوتان محرک پوست نمی باشد. اما مایع آن به دلیل سرمای زیاد ، می تواند سبب تیر کشیدن و بی حسی پوست گردد.

خواص گاز نرمال بوتان

حالت فیزیکی گاز
وزن ملکولی ۵۸٫۱۲۲ g/mol
نقطه ذوب -۱۳۸٫۲۹ °C
نقطه جوش/p> – ۱-۱  °C
چگالی ( گاز )  kg/m3 at 15 °C ۲٫۵۴۳۶(هوا = ۱ )
حلالیت در آب  (mg/l)    ۶۱
رنگ ( شفافیت ) بی رنگ
بو هم بوی بنزین
درجه سمی بودن  سمی
محدوده اشتعال بشدت قابل اشتعال
UN number ۱۰۱۱
CAS number ۱۰۶-۹۷-۸
Scroll to Top