گاز پروپان، پروپان

گاز پروپان

گاز پروپان یک آلکن سه کربنیست، در حالت عادی به شکل گاز ولی قابل متراکم شدن به صورت مایع قابل حمل است. پروپان بسیار قابل اشتعال، بی رنگ و بی بوست که به طور مصنوعی بوی زننده ای برای ایمنی به آن اضافه می شود.پروپان به عنوان محصول جانبی طی دو فرآیند دیگر به دست می آید فرآوری گاز طبیعی و تصفیه نفت خام. سپس تحت فشار مایع شده، در تانک حمل شده و سپس در سیلندر برای استفاده به عنوان سوخت ذخیره میشود. سایزسیلندرهای موجود ۷ و ۱۲ پوند ۲ , ۵ ۱۰ , ۲۰ , ۴۰ و ۵۰ لیتری با فشار ۱۵۰ و ۲۰۰ بار و کپسول ۴۰ و ۴۵ و ۵۰ کیلویی. موارد استفاده گاز پروپان ، پروپان یک سوخت هیدروکربنیست که از تصفیه نفت خام بدست می آید و برای جوش و برش در صنایع فولاد، لحیم کاری، پخت و پز، گرم کردن منازل و مراکز تجاری و صنعتی و همچنین در وسایل نقلیه موتوری به کار می رود. پروپان نیروی محرکه برخی از اتوبوس ها، لیفتراک ها، تاکسی ها، وسایل نقلیه تفریحی و کاروان ها ست. فرمول شیمیایی گاز پروپان C3H8 میباشد. در مقایسه با گاز طبیعی خانگی بیش از دو برابر آن انرژی دارد و هر یک فوت مکعب گاز طبیعی 1000 بی تی یو انرژی تولید می کند در صورتی که پروپان مایع 2500 بی تی یو انرژِی تولید می نماید ، لذا قطر لوله های سیلندر های گاز طبیعی دو برابر قطر لوله های سیلندر پروپان است ، مزیت استفاده در اتوموبیل مایع بودن آن و فشار ملایمی که نسبت به سایر گازها دارد که در هنگام پر کردن باک اتوموبیل پنجاه درصد زمان صرفه جوئی می شود، پرو پان معمولا در درجه منفی 43 سانتی گراد از مایع به گاز تبدیل می شود ، لذا نگهداری و ذخیره سازی آن بسیار سهل تر از گاز طبیعی می باشد ، بخاطر اینکه گاز طبیعی بیشتر از طریق خطوط لوله به درب منازل و سایر مکانها منتقل می شود و به آسانی پروپان به مایع تبدیل نمی شود، همزمان با حمل پروپان مایع اودورانت ( اتیل مرکا پتان ) به آن تزریق می کنند که در هنگام حمل ایمنی بیشتری حاصل گردد و در صورت نشتی بوی شبیه تخم مرغ گندیده سریعا تشحیص داده شود، پروپان را تحت فشار به مایع تبدیل می کنند تا اینکه حمل و نقل و ذخیره سازی آن توسط انواع تانکرها و سیلندر های مخصوص به آسانی صورت گیرد،در جهت حفظ استاندارد سیلندر ها بایستی حد اقل هر ده سال مورد آزمایش و بازرسی دقیق قرار گیرند ، گاز پروپان در اصل بی بو می باشد ولی قبل از حمل به آن افزودنی ا ضا فه می کنند تا اینکه در هنگام مصرف اگر نشتی صورت گیرد علاوه بر روشهای بینایی و صوتی از طریق بویایی نیز قابل تشخیص باشد ، دراصل پروپان از هوا سنگین تر است ، و مایع آن بسیار سرد می باشد و در صورت تماس با پوست بدن از شدت سردی یخ زده و می سوزد، بهتر است مخزن ذخیره و نگهداری پروپان در هوای گرم قرار نگیرد، و در 540 درجه سانتی گراد مشتعل می شود در صورتی که گازوییل در 250 درجه سانتی گراد مشتعل می گردد ، تانکر ها ی حمل ، ذخیره و نگهداری پروپان بیست برابر تانکر های حمل گازوییل مقاوم تر و ایمن تر هستند ، لذا پروپان در مقایسه با گاز سی ان جی ( گاز طبیعی فشرده ) ایمن تر و بهتر است با توجه به خصوصیات و مزیتها یی که اشاره شد.

کاربرد گاز پروپان

گاز پروپان در صنایع مختلف مصرف زیادی دارد از قبیل بهترین نوع سوخت پاک در صنایع نظامی ، کشاورزی ، دامداری ، مرغداری ، کوره های سفال و آجر پزی ، کارخانه های تولید شیشه ، سوخت اتوموبیل ، خشک کردن غلات ، استفاده به عنوان سوخت و انرژی برای پخت و پز، استفاده در انواع شناورها در دریا و سکو های نفتی ، گازی و پروژه های دریائی و خشکی ، ، صنایع جوشکاری ، مصرف به عنوان خوراک پتروشیمی ها جهت تولید محصولات با ارزش افزوده بیشتر ، استفاده در با لنهای هوای گرم ، اسپری های مطبوع کننده هوای منزل و مکا نهای بسته ، به عنوان محرک چا شنی در تفنگها و اسلحه ها که از گلو له های پلاستیکی و مشقی استفاده می شود ، صنعت فیلم سازی در جهت فراهم نمودن صحنه های انفجار بجای مواد منفجره ، استفاده بجای چوب و ذغال در فضای باز و تفریگاهها و... در آمریکا در سال 2013 میلادی بیش از ده میلیون خانه از این نوع سوخت استفاده می کنند و بیش از دویست هزار و سیله نقلیه سواری نیز از پروپان مایع استفاده می نمایند ، و چهارصد هزار لیفتراک از این نوع سوخت در آمریکا استفاده می کند و در جهان بیش از چهارده میلیون خودرو سواری در همین سال از سوخت پروپان مایع استفاده کرده اند ، بیش از 21 میلیون وسیله نقلیه در کشور کا نادا از پروپان مایع به عنوان سوخت استفاده می کنند .

نکات ایمنی گاز پروپان

گاز پروپان به شدت قابل اشتعال است و در غلظت های بالا ممکن است منجر به خفگی و حتی مرگ شود. از آنجائیکه سنگین تر از هواست، در فضاهای محدود به ویژه در سطوح پایین تجمع می یابد. در غلظت های کم پروپان ممکن است اثرات مواد مخدر داشته باشد. علائم آن ممکن است شامل سرگیجه، سردرد، تهوع و از دست دادن هماهنگی باشد. این گاز به سیستم عصبی انسان آسیب می رساند. محل نگهداری این گاز باید دارای تهویه مناسب باشد.گاز پروپانتحت فشار می باشد و باید از لوازم تقلیل فشار(رگلاتور) استفاده کرد. گاز پروپان به شدت آتشزا بوده و باید از گرما و جرقه به دور باشد.دمای خود اشتعالی گاز پروپان ۴۵۰°C درجه سانتیگراد می باشد. تجزیه گاز پروپان منجر به تولید مونو اکسید کربن و دی اکسید کربن می شود.

خواص فیزیکی گاز پروپان

فاز

گاز مایع

دسته

گاز اشتعال آور

نام شیمیایی

C3H8

وزن ملکولی

۴۴٫۰۹۶ gr/mole

سمی

نیست

محدوده اشتعال

بسیار قابل اشتعال است

سمی

هست

چگالی گاز

۱٫۸۳ Kg/m3

نقطه جوش

-۴۲٫۱ °C

دمای بحرانی

۹۷ °C

فشار بحرانی

۴۲ bar

CAS No.

۷۴-۹۸-۶

UN Number

۱۹۷۸

Scroll to Top