گاز سیلان

گاز سیلان

گاز سیلان یک گاز بی رنگ قابل اشتعال با بوی تیز شبیه به اسید استیک است.  گاز سیلان بسیار آتشزا است بدان معنی که ناگهان بدون نیاز به شعله ، آتش میگیرد. بزرگترین خطر گاز سیلان ، رفتار غیرقابل پیش بینی آن هنگام ترکیب با هوا است. تغییرات در فشار سیلندر گاز سیلان ، سرعت جریان گاز سیلان ، رطوبت ، برخورد با اشیاء و ... باعث احتراق گاز سیلان میشود. گاز سیلان در صنایع پزشکی ، صنایع نیمه هادی، صنایع شیشه سازی و پلیمر مورد استفاده قرار میگیرد. فرمول شیمیایی گاز سیلان SiH4 است.در استفاده از گاز سیلان به شدت باید اصول ایمنی رعایت گردد و در صورت تماس با اجزای بدن از جمله کبد، ریه و چشم به سرعت با آب شستشو داد. گازسازان وارد کننده گاز سیلان ، فروش گاز سیلان ، پالت گاز سیلان ، فروش کپسول سیلان ، گاز silane میباشد.

کاربرد گاز سیلان

گاز سیلان در صنعت داروسازی، صنایع پلیمر و شیشه سازی کاربرد فراوانی دارد . به عنوان مثال، سیلان ها به عنوان الیاف شیشه و الیاف کربن در ساخت مواد پلیمری و برای ایجاد ثبات در مواد کامپوزیت استفاده می شود . به عبارت دیگر گاز سیلان , چسبندگی لازم را در آنها بوجود می آورد . از گاز سیلان بعنوان گاز بی اثر بر روی ایمپلنت تیتانیوم استفاده می شود. در برنامه های کاربردی شامل مواد دافع آب ، حفاظت از سنگ تراشی، کنترل از نقاشی های دیواری با استفاده از لایه های سیلیکون , در ساخت نیمه هادی ها و .

گاز سیلان تبدیل به مواد اولیه و علم محیط زیست شده است، و برای بسیاری از صنایع آینده ضروری است. با پیشرفت صنعت نیمه هادی به سرعت مقدار مصرف گاز سیلان افزایش یافت.مصارف گاز سیلان در زمینه تولید نیمه هادی ، تهیه فیلم سیلیکون دی اکسید ، آماده سازی سیلیکون نیترید، آماده سازی پلی استیلیک خلوص بالا، صنایع شیشه ای فشیشه های پوشش داده شده نوع جدیدی از انرژی صرفه جویی و مواد تزئینی است که به طور گسترده ای در درب ها و پنجره های ساختمان های با کیفیت بالا و دیوارهای بیرونی استفاده می شود.

یکی از موارد مهم در استفاده از گاز سیلان موقع تخلیه سیلندر گاز سیلان می باشد .این گاز در هوا نباید تخلیه گردد و بسیار خطرناک می باشد .به دو روش با در مخزن  آب و با در محفظه ای پر از خاک باید تخلیه صورت گیرد .مخزن آب باید در بسته باشد و پودر سفیدی بعد از تخلیه روی آب ایجاد می گردد. مخزن خاک باید در باز باشد و روی سطح خاک موقع تخلیه سیلندر گاز سیلان یک شعله ایجاد می گردد .در تمامی این مراحل استفاده از ماسک بسیار اهیمت دارد .توجه داشته باشید گاز سیلان در دسته گازهای آتش زا می باشد.

خواص گاز سیلان

نام شیمیایی

Silane

فرمول ملکولی

SiH4

جرم ملکولی

۳۲٫۱۲ g mol−۱

نقطه جوش ( درجه سلسیوس )

−۱۱۲ °C; −۱۷۰ °F; 161 K

CAS number

۷۸۰۳-۶۲-۵


 

Scroll to Top