گاز فلوئور

گاز فلوئور

فلوئور یک عنصر گازی بسیار واکنش پذیر و بسیار سمی است. گاز فلوئور یا فلورین در مقادیر بسیار ناچیز ، یک عنصر کمیاب اما ضروری برای سلامت اکثر موجودات زنده است. گاز فلوئور و ترکیبات مختلف آن استفاده های زیادی دارند ، اعم از ساخت و ساز بمب هسته ای و مواد افزودنی در محصولات دندان پزشکی که برای ترویج بهداشت دهان و دندان طراحی شده اند. گاز فلوئور خالص به طور کلی در دسترس نیست زیرا بسیار خطرناک است، اما ترکیبات فلوئور شناخته شده به عنوان فلوئورید های در محصولات دندان پزشکی و منابع آب شهری ، یافت می شوند. عدد اتمی فلوئور ۹ و متعلق به گروه هالوژن هاست ، سبک ترین گاز در بین گازهای هالوژن و با توجه به ساختار الکتریکی آن ، واکنش پذیر ترین عنصر طبیعی می باشد. نماد شیمیایی گاز فلوئور F2 است. گاز فلوئور خالص به رنگ (زرد رنگ پریده)، بسیار خورنده و سمی است. گاز فلوئور بوی بسیار تندی دارد ، اگرچه استنشاق آن بسیار خطرناک است. درحالی که این عنصر بسیار واکنش پذیر است و به آسانی با هر عنصر دیگری که در معرض آن قرار می گیرد پیوند بر قرار می کند ، پیدا کردن فلوئور خالص در طبیعت اساسا غیر ممکن است. در طول تاریخ از گاز فلوئور به عنوان یک عامل جریان که طراحی شده برای فلزات و  در طول فرآیند ذوب شدن ، استفاده شده است. فلوئور نیز یک جزء در اسید هیدرو فلوئوریک می باشد ، ترکیبی که در حکاکی و برخی مصارف پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. دندان پزشکان از سدیم فلوراید برای کمک به بیماران خود در جهت افزایش سلامت و مقاومت دندان ها و از برخی ترکیبات آن مانند ایزو فلوران برای بیهوشی بهره می برند. از فلوئور همچنین در برخی از آنتی بیوتیک ها استفاده می شود . به مقدار بسیار کمی برای استفاده های پزشکی ، فلوئور را با عناصر دیگر ترکیب می کنند به طوری که ترکیبی واکنش ناپذیر و امن می سازد. در اطراف گاز فلوئور خالص و ترکیبات فلوئور به دلیل سمیت بالای آن باید به شدت احتیاط کرد . استنشاق و یا تماس با آن بسیار خطرناک است و باید از تماس آن با پوست یا چشم اجتناب شود. مصرف بالای فلوئورید همچنین می تواند خطرناک باشد و منجر به آسیب های جدی در استخوان ها و دندان ها و دستگاه گوارش می شود. محصولاتی که فلوئور دارند ، مانند آنتی بیوتیک های فلوروکینولون و حشره کش های فلوئوری ، باید از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه داشته شوند. گازسازان وارد کننده گاز فلوئور ، فروش گاز فلورین ، فروش گاز فلوئور ، فروش گاز فلوئور آزمایشگاهی .

کاربرد گاز فلوئور

از ترکیبات فلوئور در ساخت تفلون، در صنایع نیمه هادی، تهویه و سردسازی و خمیر دندان به وفور استفاده می شود. فلوئور در تولید پلاستیکهای کم اصطکاک از قبیل تفلون و نیز در فریون ها کاربرد دارد از ترکیبات مختلف فلوئور در صنایع مختلف استفتده می شود. اسید هیدروفلوریک HF برای حکاکی روی شیشه در لامپ و محصولات دیگر بکار می‌رود. از فلوئور تک اتمی در تولید نیمه هادی به منظور Plasma ashing استفاده می‌گردد.فلوئور به همراه ترکیباتش در تولید اورانیوم (ازهگزا فلوراید) و بیش از صد نوع ماده شیمیایی فلوئوردار تجاری از جمله تعداد زیادی از پلاستیکهای مقاوم در برابر گرما، کاربرد دارد. آلومینیات هگزافلوئورید پتاسیم،در الکترولیز آلومینیوم مورد استفاده قرار می‌گیرد. از فلوئورید سدیم به‌عنوان یک حشره کش بخصوص بر علیه سوسکها استفاده می‌شود.
بعضی دیگر از فلوئوریدها برای جلوگیری از پوسیدگی دندان به خمیر دندان و گاهی به منابع آب شهری افزوده می‌شود. در دندانپزشکی ترکیبات حاوی فلوراید به صورت دهانشویه یا وارنیش به کار می رود. فلوراید به دو طریق از پوسیدگی دندانها جلوگیری می‌کند: فلوراید در استخوانها و دندانهای در حال رشد کودکان تجمع می‌کند و به سفت شدن مینای دندانها قبل از پیدایش آنها کمک می‌نماید. همچنین در سفت شدن مینای دندان بزرگسالان مؤثر است. بعضی از محققین امکان استفاده از گاز فلوئور خالص را به‌عنوان سوخت موشک بررسی کرده‌اند، چون این گاز دارای ضربه مخصوص بالائی می‌باشد.این گاز به دلیل خورندگی که دارد باید مانومتر و رگلاتور مورد مصرفی استنلس استیل و بسیار دقیق باشد.

خواص گاز فلوئور

نام شیمیایی

Fluorine

فرمول ملکولی

F

جرم ملکولی

۱۹ g/mol

نقطه جوش ( درجه سلسیوس )

۸۵٫۰۳ K,−۱۸۸٫۱۱ °C,−۳۰۶٫۶۰ °F

CAS number

۷۷۸۲-۴۱-۴

 

Scroll to Top