گاز نیتروژن دی اکسید| گاز دی اکسید نیتروژن

گاز نیتروژن دی اکسید

گاز نیتروژن دی اکسید یا دی اکسید نیتروژن به رنگ زرد قهوه ای است و بویی بسیار تند دارد. گاز نیتروژن دی اکسید از مهمترین آلاینده‌های هوا به شمار می رود. گاز نیتروژن دی اکسید در اثر فعالیت‌های انسانی به ویژه مصرف سوخت‌های فسیلی تولید می‌شود. دی‌اکسید نیتروژن در ترکیب با هوای مرطوب تولید اسید نیتریک می‌کند که موجب پوسیدگی شدید فلزات می‌شود. همچنین در غلظت‌های بالا باعث ایجاد مه‌دود شده و میدان دید را به شدت کاهش می‌دهد و بر رشد گیاهان اثر منفی شدید دارد. این گاز از اثر گلخانه‌ای نیز برخوردار است. گاز NO2  در واكنش فتوشیمیایی براحتی تشكیل می شود و بدین ترتیب آن را یكی از محصولات فتوشیمیایی می نامند، در صورتی كه منبع اصلی آن احتراق در حرارت زیاد است. از دودكش كارخانجات كود شیمیایی و تولید مواد منفجره نیز NO2 به اتمسفر وارد می شود. دی اكسید ازت یكی از آلوده كننده های مهم می باشد. ، بهمین علت این گاز بطور موثری دید را در شهرها كم می كند. بعلاوه بوی تند و زننده آن در غلظت ppm 2-1 قابل تشخیص است. سوخت بنزین، گاز طبیعی، ذغال سنگ و نفت. خودروها منبع مهمی برای انتشار NO2 هستند. تماس کوتاه مدت (کمتر از 3 ساعت) با NO2 با غلظت متعارف باعث تغییر در مجاری تنفسی وعملکرد شش ها در شهروندان دارای سابقه بیماری های تنفسی می گردد و بیماری های تنفسی کودکان 5 تا 12 سال را افزایش می دهد. اگر انسان به مدت طولانی در معرض گازNO2  قرار گیرد، حتی در غلظت های كم، روی ریه اثر سوء خواهد گذاشت. مطالعات انجام شده نشان داده است كه مواجهه با این گاز باعث كم شدن قدرت تنفس در انسان می شود. گازسازان وارد کننده گاز در اکسید نیتروژن ، گاز نیتروژن دی اکسید ، فروش گاز  NO2 ، فروش گاز دی اکسید نیتروژن

اثرات زیست محیطی گاز نیتروژن دی اکسید

گاز نیتریک اکساید (NO ) و دی اکسید نیتروژن (NO2) یا گاز ناکس یا گاز NOX از آلوده کننده های مهم هوا به شمار می روند دی اکسید نیتروژن طی فرایندهای پیچیده اتمسفر به ذرات معلق نیترات (NO3) تبدیل می شود. به علاوه دی اکسید نیتروژن نیز همچون اکسید نیتریک یکی از آلاینده های اصلی مه دود است. این گاز در شهرها به علت فعالیتهای انسانی از غلظت بالایی برخوردار است. احتراق سوختها در دمای بالا سبب تولید این آلاینده می شود .ايجاد سوزش در ريه ها، كاهش ميزان مقاومت سيستم تنفسي، توليد ازن، تولید باران هاي اسيدی، توليد مه – دود فتوشيميايي ، گاز نیتروژن دی اکسید روی گیاهان اثر گذاشته و از میزان رشد آنها كم می كند، همچنین با بخار آب تركیب شده، تولید اسید نیتریك كه خورنده فلزات است می نماید.

ی‌اکسید نیتروژن در ترکیب با هوای مرطوب تولید اسید نیتریک می‌کند که موجب پوسیدگی شدید فلزات می‌شود. همچنین در غلظت‌های بالا باعث ایجاد مه‌دود شده و میدان دید را به شدت کاهش می‌دهد و بر رشد گیاهان اثر منفی شدید دارد. این گاز از اثر گلخانه‌ای نیز برخوردار است. منابع تولید این آلاینده سوختن بنزين، گاز طبيعي، زغال سنگ، نفت و نيز در نيروگاه ها در حرارت هاي بالا می باشد.

اثرات گاز دی اکسید نیتروژن

ايجاد سوزش در ريه ها

كاهش ميزان مقاومت سيستم تنفسي

توليد ازن

تولید باران هاي اسيدی

توليد مه – دود فتوشيميايي

خواص گاز دی اکسید نیتروژن

هفت نوع اكسيد نيتروژن در هواي آزاد حضور دارند که شامل اكسيد نيتريك(NO)، دي‌اكسيد‌نيتروژن(NO2)، اكسيد نيتروس(N2O) ، NO3، N2O3، N2O4، N2O5 مي‌شوند. اكسيد نيتريك و دي‌اكسيد‌نيتروژن جمعاً به NOx معروف‌اند كه اين به دليل قابليت تبديل متقابل اين دو در واكنش‌هاي اسماگ فتوشيميايي مي‌باشد. NO2 هم آلاینده اولیه و هم ثانویه است. سمیت آن چندین برابر NO است. مهم‌ترین منابع انسانی انتشار  NO2 فرآیندهای احتراق نظیر وسایط نقلیه، سیستم‌های گرمایش و نیروگاه‌ها می‌باشد. منبع عمده دی‌اکسید ازت در مناطق شهری حمل و نقل است. غلظت NO2 در طول شبانه‌روز متغیر است.

مطالعات متعددی از NO2 به عنوان یک نشانگر برای آلاینده‌های مرتبط با احتراق به ویژه آنهایی که از منابع متحرک ،ترافیک جاده‌ای یا منابع ثابت ،احتراق خانگی منتشر می‌شوند استفاده نموده است. در این گونه مطالعات هر نوع اثر بهداشتی مشاهده شده می‌تواند با سایر محصولات احتراق نظیر ذرات فوق العاده ریز و ذرات کوچکتر از 0/1 میکرومتر ، ذرات معلق یا بنزن مرتبط باشد.  اکثر NO2 جوی منتشر شده به صورت NO است که سریعا توسط ازن اکسید شده و به NO2 تبدیل می‌شود. دی‌اکسید نیتروژن در حضور هیدروکربن‌ها و اشعه ماوراء بنفش خورشید منبع مهم ازن تروپوسفری می‌باشد.

نام شیمیایی

Nitrogen dioxide

فرمول ملکولی

NO2

جرم ملکولی

‎ ۴۶٫۰۰۵۵ g mol-1

نقطه جوش ( درجه سلسیوس )

‎۲۱ °C, 294 K, 70 °F

CAS number

۱۰۱۰۲-۴۴-۰

Scroll to Top