برج تغلیظ گازهای اسیدی

برج تغلیظ گازهای اسیدی

شرکت ملی گاز ایران اعلام کرد ،  اجرای پروژه نصب برج تغلیظ گازهای اسیدی پالایشگاه گاز خانگیران همسو با اهداف شرکت و عمل به مسئولیت اجتماعی در حوزه حفظ محیط زیست و ارتقای شاخص‌های زیست محیطی همراه با صرفه‌جویی اقتصادی و مدیریت بهینه عملیات بوده است و  با اجرای این پروژه، گاز اسیدی خوراک واحدهای بازیافت گوگرد از ۳۴ درصد به حدود ۵۰ درصد حجمی تغلیظ خواهد شد و ارتقای بازده واحدهای بازیافت گوگرد را به همراه خواهد داشت.

از دیگر مزایای برج تغلیظ گازهای اسیدی ، افزایش تولید گوگرد به میزان ۱۱ هزار تن در سال، کاهش هزینه‌های خرید کاتالیست تا ۱۱۰ تن در سال و افزایش میزان پایداری تولید است و با توجه به حجم سرمایه‌گذاری و مزایای فراوان پروژه، نرخ بازگشت سرمایه حدود دو سال پیش‌بینی می‌شود.

اعتبار لازم برای اجرای برج تغلیظ گازهای اسیدی بیش از ۲۰۰ میلیارد ریال می باشد و بخشی از این مبلغ مربوط به ساخت و خرید تجهیزات و بخشی مربوط به نصب آن است.

ساخت برج تغلیظ گازهای اسیدی به ارتفاع ۴۳ متر، قطر سه و نیم متر و وزن حدود ۱۱۰ تن به سفارش شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد و توسط متخصصان داخلی از حدود دو سال پیش آغاز شده و با تکمیل عملیات نصب این پروژه تا پایان امسال، به‌ بهره‌برداری خواهد رسید.

Scroll to Top