سیل و تاسیسات نفتی در منطقه

سیل و تاسیسات نفتی در منطقه

سیل و تاسیسات نفتی در منطقه  که درگیر آب گرفتگی شده اند.در نشست ستاد هماهنگی و پشتیبانی مدیریت بحران شرکت ملی نفت ایران ، مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب گفت:  بخشی از وظیفه ذاتی شرکت‌های مستقر در جنوب تولید نفت است و بخشی نیز خدمات‌رسانی به فرآیند تولید و بخشی، برقراری جریان سوخت و بخشی نیز جریان جاده‌ای ریلی را تامین می‌کنند.  در مدت سیل افزون بر وظیفه یادشده، در حوزه مسئولیت اجتماعی به‌ویژه به استان خوزستان کمک شایانی شد.برای خدمات‌رسانی به مردم، ماشین‌آلات سنگین، نیمه‌سنگین و نیروی انسانی را به صحنه آوردیم .هر سیل خسارت خاص خود را دارد که هم در مناطق محصور متعلق به شرکت‌های نفتی و هم در مناطق روستایی و کشاورزی به وجود آمد.ستاد بحران و ‌شرایط اضطراری نیز در کنار اقدام فوق تشکیل شد که در این ایام این تیم‌ها شبانه‌روز پای کار بودند.یکی از موارد نگرانی ما پلی بود که از روی رودخانه کارون می‌گذشت و حدود ۲۰ خط انواع سیالات و سازه‌های مختلف از گاز ترش، مایعات گازی و... را شامل می‌شد، با توجه به گزارش‌های دریافتی، گروهی شبانه‌روزی در دو سمت این پل مستقر شدند.

در رامشیر برای نخستین بار با هماهنگی نظارت بر تولید شرکت ملی نفت، عملیات انتقال نفت و مایعات گازی و گاز سیال از پل کریدوررا که از رودخانه کارون می‌گذشت به دلیل بالا آمد آب تا هفت سانتیمتری عرشه پل، متوقف کردیم؛ خطوط را  تخلیه و پر از آب کردیم تا اگر خدای ناکرده شرایط اضطرار پیش آمد و دچار آب گرفتگی شدند یک فاجعه زیست محیطی رخ ندهد.ناوگان این شرکت تا این لحظه در تامین بالغ بر ۳۸۰ دستگاه ماشین‌آلات مختلف سنگین، نیمه سنگین و سبک کمک کرده است و اظهارنظر استانداری و ستاد بحران حاکی از رضایت‌مندی از مجموعه نفت است.

سخنان وزیر نفت در خوزستان

بیژن زنگنه در نشست با نمایندگان استان خوزستان با بیان اینکه به‌زودی نامه‌ای به مقامات کشور یا رئیس جمهوری درباره تجاوز به حریم خطوط لوله خواهم نوشت، تصریح کرد: تجاوزی که به حریم و بستر رودخانه‌ها شده است ،طریق بیشتری در خطوط لوله هم در حال تکرار است که فاجعه است.وی با اشاره به اینکه اهواز پر از خط لوله است و هیچ جایی مانند اهواز در خطر نیست . بارها در مجلس و از تریبون‌های مختلف اعلام کردم که تاسیسات صنعت نفت فرسوده است و همکاران ما در مناطق نفت‌خیز با چنگ و دندان آن را اداره می کنند. زنگنه با بیان اینکه همه امکانات صنعت نفت در اختیار استان خوزستان است .زنگنه با بیان اینکه من با اختصاص بخشی از درآمد نفت به سیل استان خوزستان موافقم، اما بعید است مجلس شورای اسلامی به آن رأی دهد، گفت: مقام معظم رهبری با درخواست رئیس جمهوری مبنی بر برداشت مبلغی از صندوق توسعه ملی برای مناطق سیل‌زده موافقت کرده است.این خیانت است که سیل را به جای دیگری هدایت کنیم که مردم خسارت ببینند، اعلام این موضوع یک شیطنت است که از سوی دشمنان طراحی شده است.

اعلام کردم اگر خطر زیست محیطی احساس کردید فوری فعالیت تولید در چاه‌ها را متوقف کنید، حتی خطوط لوله‌ را از نفت خالی و آب بزنید که در صورت پارگی خط لوله با فاجعه زیست محیطی روبه‌رو نشویم.خوزستان خانه ماست و همیشه باید آباد باشد، امیدوارم به برکت این روزهای عزیز مردم از این وضع نجات یابند، خسارت جبران‌شدنی است، جان است که جبران نمی‌شود.

Scroll to Top