ظرفیت گاز رسانی

ظرفیت گاز رسانی

مخزن گازی پارس جنوبی، نعمتی ارزشمند است که ایران را در رده نخستین کشورهای صاحب انرژی گاز در جهان قرار داده است. مشترک بودن این مخزن گازی با کشور قطر دلیل اصلی برای تلاش در جهت ازیاد برداشت با هدف توسعه شبکه گازرسانی کشور و همچنین بالابردن سهم ایران در تجارت جهانی گاز است. گازرسانی به بخش‌های خانگی، تجاری، صنعتی و نیروگاهی اولویت شرکت ملی گاز ایران محسوب می‌شوند تا مردم به ویژه در فصل سرما با مشکل تامین سوخت پاک روبه‌رو نشوند و از سوی دیگر، هر چه در مصرف این انرژی صرفه‌جویی شود، ایران توان بیشتری برای عمل به تعهد خود در زمینه تامین گاز صادراتی به کشورهای همسایه مطابق قرارداد خواهد داشت.

شرکت ملی گاز ایران همه تلاش خود را به کار گرفتند تا نهایت استفاده از مخزن گازی پارس جنوبی را داشته باشیم و به دنبال آن خطوط انتقال گاز و شبکه گازرسانی را به همه نقاط کشور برسانیم. همان‌طور که آقای زنگنه در روز افتتاح نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی اعلام کردند ما امسال نیز در هر روز به ۱۰ روستا گازرسانی خواهیم کرد و تاکنون نیز بر همین مبنا پیش رفته‌ایم.

ضریب نفوذ گازرسانی

بیشتر شرکت‌های گاز استانی موفق شده‌اند درصد بالایی از شهرهای زیر پوشش خود را به شبکه گاز طبیعی متصل کنند. بنا بر تعریف وزارت نفت، زمانی که ضریب نفوذ گازرسانی شهری در یک استان از مرز ۹۵ درصد عبور کند، آن استان به عنوان استان سبز نامیده می‌شود. اکنون ۲۱ استان در سراسر کشور موفق شده‌اند ۱۰۰ درصد شهرهای خود را گازرسانی کنند که رقم قابل ملاحظه‌ای است.در صورت تامین منابع مالی و انجام به‌موقع طرح‌ها، تا پایان امسال ضریب نفوذ گازرسانی شهری به ۹۸ درصد می‌رسد.در پایان امسال ضریب نفوذ گازرسانی روستایی نیز به ۸۴ درصد خواهد رسید. مصوبه شورای اقتصاد مبنی بر ارائه تسهیلات به واحدهای صنعتی برای پیوستن به شبکه گاز طبیعی نیز مشوق صاحبان صنایع است و تاکنون نیز تاثیر مطلوبی در رشد گازرسانی صنعتی داشته است.به شرکت‌های گاز استانی نیز ابلاغ شده تا هر کدام از آنها بر اساس بودجه‌ای که دارند به هر تعداد از صنایع که می‌توانند گازرسانی کنند.

اکنون در سراسر کشور ۳۵۲ هزار کیلومتر شبکه گاز شهری و روستایی داریم. نزدیک به ۱۲ میلیون انشعاب و ۲۳ میلیون نیز مشترک گاز طبیعی داریم. توجه به این نکته ضروری است که هر چه به مراحل نهایی گازرسانی در هر استان نزدیک می‌شویم، میزان پراکندگی روستاها بیشتر می‌شود و به همین دلیل روند سبز شدن استان‌ها در بخش روستایی کندتر می‌شود. روستاهای پراکنده به‌طور معمول در مناطق سخت‌گذر هستند و از خطوط اصلی انتقال گاز فاصله بیشتری دارند.

Scroll to Top