وزیر نفت عراق در ایران

وزیر نفت عراق در ایران

وزیر نفت عراق در ایران به سر می برد.یکی از برنامه های وزیر نفت عراق بازدید از شرکت ها و پیمانکاران ایرانی فعال در صنعت نفت و گار بوده است .

امر غضبان، وزیر نفت عراق  به همراه بیژن زنگنه، وزیر نفت در بازدید از شرکت طراحی و مهندسی صنایع انرژی (EIED)، از زیر مجموعه‌های شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت (اویک) با ظرفیت‌های این شرکت و مجموعه اویک آشنا و قرار شد با همکاری اویک و شرکت مشابهی در عراق، زمینه استفاده از ظرفیت‌های مشترک طرفین فراهم شود.

وزیر نفت عراق گفت از شنیدن کارهای شرکت طراحی و مهندسی صنایع انرژی در بخش‌های نفتی بسیار تحت تأثیر قرار گرفتم، متخصصان در اجرای پروژه‌ها، چه در میدان‌های نفتی، طراحی و همچنین ساخت‌وساز و افزون بر آن عملیات و بهره‌برداری، بیشترین تلاش خود را می‌کنند؛ این اقدام‌ها بسیار تحسین‌برانگیز است و من برایشان آرزوی موفقیت می‌کنم.ما برای بررسی روش‌ها و ابزارهای همکاری دو کشور به تهران سفر کرده‌ایم؛ این نخستین بار نیست که با هم کار می‌کنیم و ایده و افکارمان را رد و بدل می‌کنیم. این بخشی از همکاری مبتنی بر حسن نیت میان دو کشور است. امیدواریم جلوتر برویم و ضمن تبادل ایده‌ها، برای منافع مردم ایران و عراق همکاری کنیم.

کلیات همکاری بین ایران و عراق در خصوص صنعت نفت

معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت، کلیات سند همکاری نفتی ایران و عراق را تشریح کرد و صادرات خدمات فنی و مهندسی ایران به عراق، توسعه مشترک میدان‌ها، بازسازی پالایشگاه‌های قدیمی عراق و ایجاد شبکه گازرسانی در این کشور را از مهم‌ترین تفاهم‌های دو طرف برشمرد. با توجه به ظرفیت‌های سرشار فنی و مهندسی صنعت نفت ایران، امکان صادرات خدمات فنی و مهندسی کشورمان به عراق وجود دارد، همچنین با توجه به منحصربه‌فرد بودن ایران در توسعه حداکثری شبکه گازرسانی، استفاده از تجارب و ظرفیت‌های ایران برای ایجاد شبکه گازرسانی در عراق نیز مورد تاکید قرار گرفته است.از طرفی بازار نفت، بازاری ثابت و راکد نیست، بلکه بسیار متلاطم است و قیمت بنزین در پمپ بنزینهای آمریکاست که تعیین میکند معافیت‌ها صادراتی نفت ایران به عراق تمدید شود یا خیر.

Scroll to Top