بسته بندی کردن مواد غذایی

بسته بندی مواد غذایی

بسته بندی مواد غذایی برای حفظ کیفیت ، ماندگاری و حفظ خاصیت و ارزش مواد غذایی حایز اهمیت میباشد و صنعت بسته بندی از تکنولوژی روز دنیا استفاده می کند . در این صنعت بسته بندی از روش های متفاوت انجام می گیرد که مهم در این روش جلوگیری از فساد مولکولی ، جلوگیری از تغییر ساختار مولکولی و حفظ ویتامین مواد می باشد .عوامل رویش میکروب در بسته بندی مواد غذایی دیر بسته بندی کردن ،حجم گاز بالاتر از استاندراد ، درصد اکسیژن ، دیر بسته بندی کردن ، نوع و جنس بسته بندی ، دمای انجام کار و ترکیبات گازی مورد استفاده می باشد .

بسته بندی مواد غذایی  و گاز

یکی از ساده ترین روش بسته بندی استفاده از گاز می باشد . هوای داخل بسته بندی مواد غذایی باید خارج گردد چون هوا در بسته باعث فساد می شود . برای تخلیه هوا از بسته بندی باید گاز های خنثی و بی اثر استفاده گردد . روش بسته بندی صنعت غذایی در ایران با تخلیه هوادر بسته یا به اصطلاح وکیوم انجام می شود .روشهای بسته بندی جدید روزانه برای آب آشامیدنی ، آب میوه ، انواع خوراکی با توجه به روش ونحوه بسته بندی تغییر می کند . بسته بندی مواد غذایی به صورتی که حتی خارج از یخچال هم شما مواد را تا قبل از باز شدن بسته بندی بتوانید نگهداری نمایید. بسته بندی باید به شکلی باشد که حمل و جابه جایی آن ساده بوده و دچار آسیب نگردد . درج اطلاعات لازم و دقیق و خوانا بر روی بسته بندی یکی از آیتم های بسیار مهم در این صنعت می باشد . بعد از آن کیفیت و شکیل بودن بسته بندی می باشد که در دنیا صنعت کشورهای مختلف متفاوت است . ایران ما هنوز در این صنعت رشد بین المللی نداشته و متاسفانه به راحتی و قیمت پایین محصولات درجه یک صادراتی خود را به صورت فله به کشورهای همسایه و یا حتی اروپایی صادر می کند و در آنجا بسته بندی شکیل و مورد انتظار بازار صورت می گیرد ، سپس با چندین برابر قیمت به فروش میرسد .

بسته بندی با گاز

استفاده از گاز آرگون ، منواکسید کربن ، اکسیژن ، نیتروژن و دی اکسید کربن در صنعت بسته بندی در مقدار های و روشهای متفاوت انجام می گیرد . باید اکسیژن به جز برای گوشت حذف گردد . افزایش غلظت دی اکسیدکربن به میزان حدود 20 درصد از رشد باکتری و کپک زدن جلوگیری می کند و نیز گاز نیتروژن برای گاز پرکن استفاده می گردد .گاز اکسیژن در بسته بندی ها برای تنفس سبزیجات و میوه های تازه مورد مصرف می باشد . دی اکسید کربن در دوحالت گاز و مایع خاصیت ضد باکتری دارد ولی مقدار مشخص از آن باید استفاده گردد .به طور مثال زیاد بودن دی اکسید کرین برای مواد لبنی مانند خامه باعث ترش شدن و فاسد شدن ان می شود . مقدار زیاد دی اکسید کربن برای میوه ها و سبزیجات باعث آسیب فیزیولوژیکی می شود .روش های بسته بندی به شرایط دمایی ، نوع بسته بندی ، شرایط نگهداری محصول بستگی دارد.

تاریخچه بسته بندی :

اولین بار چینی ها روش بسته بندی منعطف را ابداع کرد و بعد از اروپا و آسیا روش های جدید تر ایجاد شد  . بسته بندی های قبلی کاغذ، پلاستیک، فلز یا شیشه بوده است .اولین بار  انگلستان برای بسته بندی از گاز دی اکسید کربن استفاده کرد برای بالا بردن ماندگاری مواد غذایی . روشهای بسته بندی : بسته بندی مپ ، بسته بندی تتراپک

  • مدت زمان نگهداری با بسته بندی:

ماده غذایی

مدت زمان نگهداری در هوای معمولی  

مدت نگهداری با بسته بندی       

گوشت قرمز خام

2-4 روز

5-8

گوشت مرغ خام

4-7 روز

16-21

سوسیس

2-4 روز

2-5 هفته

گوشت پخته

2-4 روز

2-5هفته

ماهی خام

2-3 روز

5-9 روز

ماهی پخته

2-4 روز

3-4هفته

پنیر سفت

2-3 روز

4-10هفته

پنیر نرم

4-14 روز

1-3هفته

کیک

چندین هفته

تا یک سال

نان

چندین روز

2 هفته

نان نیم پز

5 روز

20روز

سالاد تازه

2-5 روز

5-10روز

پاستا تازه

2-1 هفته

3-4 هفته

پیتزا

7-10 روز

2-4 هفته

کلوچه

3-5 روز

3-2 هفته

ساندویچ

2-3 روز

7-10

غذای آماده

5-2 روز

7-20

میوه خشک

4-8 ماه

1-2 سال

 

Scroll to Top