اینورتر

اینورتر

چرا اینورتر

مزایای اینورتر جوشکاری نسبت به نسل های پیشین مبدل های جوشکاری بسیار زیاد است که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می شود. اینورتر ها در مقایسه با دیگر مبدل ها دارای وزن بسیار کمتر و ابعاد کوچکتر و در نتیجه دارای سهولت در حمل نقل بیشتری است. همچنین این وسیله قادر است کیفیت بالایی را در حالی که چند فرآیند جوشکاری را در یک وسیله فراهم کرده، ارائه دهد که از جمله ی آن ها می توان به روش های میگ، تیگ، FCAW، آرک گوجینگ و غیره اشاره کرد. از دیگر برتری های این دستگاه می توان به کیفیت بالای جوش با استفاده از انواع تکنولوژی های روز دنیا که به سبب آن کنترل بهتر در جوشکاری و کیفیت و ماندگاری بهتر نقطه ی اتصال اشاره کرد.

از بارز ترین ویژگی های اینورتر می توان به مصرف انرژی کمتر نسبت به نمونه های سنتی و در نتیجه صرفه جویی در هزینه ها می توان اشاره کرد و این هزینه ها به نحوی است که سالانه بیش از 99 میلیون دلار صرف پرداخت هزینه های برق در سراسر دنیا فقط برای جوشکاری می شود که در نتیجه برای کاهش هزینه های وابسته به جوشکاری در یک شرکت، اینورتر می تواند گزینه ی جذابی باشد که در حقیقت به خاطر راندمان بالایی که دارند، گزینه ی اول برای صرفه جویی در انرژی و هزینه های ناشی از می باشد.

 برتری های اینورتر

دلایلی مبنی بر صرفه جویی اینورتر در هزینه های انرژی مصرفی

 • در اینورتر ها از فریت کور استفاده می شود و این به معنای کاهش هدر رفت جریان مصرفی است
 • در این دستگاه از سیم پیج های با حجم کمتری نسبت به نمونه های سنتی استفاده شده. سیم پیچ ها ی کوچک تر یعنی سیم های کمتری به دور هسته پیچیده شده و به معنای هدر رفت کمتر و بهره وری بالاتر می باشد.
 • کیت ها و تجهیزات الکتریکی دستگاه به نحوی طراحی شده که کاهش هدر رفت و طول عمر بالا وسیله را دربر بگیرد.
 • در بیشتر اینورتر ها از رساناهای مسی استفاده می شود و این در حالی است که مس تحمل گرمای بالاتر و رسانایی بیشتری در مقایسه با آلومینیوم دارد که در نتیجه به حداقل رساندن هدر رفت و حداکثر رساندن بهره را پدید می آورد.
 • در این نسل از دستگاه های جوش انرژی مورد نیاز برای جوشکاری، درون خازن هایی ذخیره می شود که در مواقع لازم، مورد استفاده قرار می گیرد.
 • طراحی کم حجم و ابعاد کوچک دستگاه، یعنی سیم ها و اتصالات کوتاه تر بین دستگاه و منبع انرژی و درپی آن مسیر جریان کوتاه تر که در آخر منجر به مقاومت کمتر و راندمان بالا تر می شود.
 • از آنجایی که هدف از طراحی این دستگاه، کم کردن هدررفت است، برای خنک سازی سیستم به فن های کوچک تری نیاز است که برای گردش آن ها برق کمتری لازم است و این دوباره به معنی کاهش مصرف انرژی می باشد.
 • کوچک بودن اجزای داخل دستگاه به معنی تولید کمتر گرما و در نتیجه راندمان بالاتر دستگاه می باشد.

تمامی این موارد نشان از برتری اینورتر در قیاس با مبدل های رکتی فایر قدیمی می باشد و برتری نسل جدید دستگاه جوش را در عرصه ی رقابت تضمین می کند.

از عمده تفاوت های دستگاه های دارای تکنولوژی اینورتری در مقایسه با دستگاه های فاقد این تکنولوژی، کاهش قیمت در هزینه ها، مصرف انرژی پایین، راندمان و بهره وری بالا و قابلیت کنترل و مانور پذیری بالا می باشد. همچنین به جای میکرو کنترولر هایی که در مبدل های قدیمی استفاده می شد، اکنون با پنل های متصل به چیپست های امروزی جایگزین شده.

درباره تکنولوژی اینورتر

با روی کار آمدن تکنولوژی اینورتری و دستگاه های دارای این تکنولوژی، تعاریف جدیدی از سطح کیفیت و ماندگاری به وجود آمده که البته قابل انکار نیست، اما با این حال، این وسیله نیز مانند هر اختراع و دستاورد جدیدی که به تازگی وارد عرصه رقابت می شود، عاری از عیب و ایراد نسبت به مدل های سنتی نیست، اما با وجود ویژگی های بیشمار، هم اکنون قابل اعتمادترین و به صرفه ترین دستگاه در بین دیگر دستگاه ها می باشد. از طرفی، به واسطه نوآوری و مصرف کم، توانایی کارکرد با جریان های متداول خانگی را دارد، بدین گونه که کاربر با هر خروجی برق و یا حتی پریز های برق خانگی، توانایی کار با دستگاه را دارد و برای راه اندازی آن، نیازی به ولتاژ های بالا و ژنراتور های صنعتی ندارد.

اینورتر به دلیل عدم نیاز به ژنراتور و در نتیجه عدم وجود نوسانات انرژی، دارای سرعت بیشتر در کار و همچنین کیفیت به مراتب بالاتر از روش های سنتی می باشد. همچنین به دلیل کنترل الکتریکی پاور خروجی، دستگاه طیف گسترده خروجی را از صفر تا 100 درصد در اختیار کاربر قرار می دهد و بسته به حجم جوشکاری، کمک شایانی به کاربر می کند.

اینورتر با تکنولوژی ماسفت و آی جی بی تی

از انواع نوآوری های به کار رفته در این دستگاه می توان به تکنولوژی ماسفت (MOSFET:metal oxide semiconductor field effect transistor ) و آی جی بی تی(IGBT: insulated gate bipolar transistor ) اشاره کرد که به نوعی می توان آی جی بی تی را نسل جدید نیمه هادی ماسفت( اختراع شده در 1925) دانست که در کل سبک تر، با اتلاف انرژی کمتر، سرعت سوئیچینگ بالاتر و البته ساختار پیچیده تر می باشد. در اصل، کار هر دو نوع ترانزیستور مذکور تبدیل ولتاژ به جریان و آمپراژ مورد نیاز کاربر می باشد که در بیشتر اینورتر های امروزی از تکنولوژی آی جی بی تی بهره می گیرد. از جمله تفاوت های این دو نسل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سازه ی آی جی بی تی به گونه ایست که امیتر، کولکتور و گیت را دربر می گیرد حال آنکه ماسفت شامل گیت، منبع ذخیره نیرو و درین می باشد.
 • آی جی بی تی دارای PN جانکشن می باشد ولی ماسفت فاقد آن می باشد
 • آی جی بی تی دارای افت ولتاژ کمتری نسبت به ماسفت است
 • ماسفت دارای سابقه بیشتری نسبت به آی جی بی تی است

انواع اینورتر

دستگاه های جوش در انواع مدل های کوچک و مناسب برای کاربری های سبک تا رکتی فایر هایی مناسب برای جوش و برش های سنگین و فوق صنعتی با تکنولوژی اینورتری در نمونه های آب خنک برای خنک سازی سیستم های با آمپراژ های بالا و هوا خنک برای نمونه های سبک تر موجود می باشد و بسته به نیاز کاربر توانایی انواع جوشکاری های تیگ، میگ، مگ، GMAW، جوشکاری قوسی و دیگر مدل های جوشکاری را به صورت تکی در یک دستگاه یا چند مدل در یک اینورتر را دارد.

گازسازان وارد کننده و فروشنده انواع اینورتر های آمریکایی، اروپایی، چینی و داخلی با انواع برندها می باشد

Scroll to Top