دتکتور گاز

دتکتور گاز

دتکتور گاز وسیله ای برای آشکار سازی و مشخص شدن گازهای موجود و نشت یابی گاز در محل می باشد که برای ایمنی مورد استفاده قرار می گیرد و به سیستم کنترل متصل می باشد و در حالت خودکار با آلارم دیداری ، شنیداری ، ویراتور یا لرزاننده و زنگ اپراتور را مطلع می سازد و برای حفظ ایمنی و امنیبت محل کار و اپراتور detector ابزاری لازم و ضروری می باشد . دتکتور گاز برای شناسانیی مواد سمی ، احتراق ، گاز قابل اشتعال و کاهش اکسیژن درمحیط به طور گسترده در صنعت نفت ، گاز ، پتروشیمی ، صنایع خودروسازی ، پالایشگاه ، وسایل نقلیه و … مورد استفاده قرار می گیرد . تعیین نشتی گاز با توجه به سنسورهای دتکتور انجام می گیرد انواع سنسور ها سنسور مادون قرمز، سنسور آلتراسونیک ، سنسور گاز ، سنسور نیمه هادی . دتکتور گاز به صورت ثابت یا پرتابل ، تک سنسوره ، دو سنسوره ، چند سنسور ، جهت تشخیص یک گاز یا چندین گاز مورد تولید و ارایه می گردد . شرکت های دراگر drager ، MSA ، سنکو SENKO از برندهای معروف می باشد .دسته ای از دتکتور های دارای سنسورهای حساس به دود هستند که در صنایع ساختمان به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد . شناسایی گاز های اکسید کننده به وسیله دتکتور گاز انجام می گیرد .                            

دتکتور گاز

اصطلاحات شناسایی و انتخاب دتکتور گاز LEL (Low Explosion Limit) و UEL (Upper Explosion Limit) می باشند. برای اشتعال یک گاز در محیط نیاز است مقداری مشخص گاز با اکسیژن ترکیب شود که LEL منظور حداقل مقدار گاز موجود در محیط برای اشتعال و UEL بیشترین مقدار گاز برای اشتعال می باشد . به طور مثال LEL گاز CH4 مقدار ۵ % حجمی هواست یعنی ۵ % یا بیشتر متان در هوای محیط باشد شرایط اتش گرفتن مهیا می باشد ولی اگر کمتر از این میزان باشد امکان اشتعال وجود ندارد . ۱۵ % برای UEL متان یعنی اگر مقدار کمتر از این میزان باشد اشتعال صورت میگیرد و بیشتر از آن خطر آتش وجود ندارد.

برای دریافت و دانلود کاتالوگ دتکتور گاز دراگر به قسمت پایین صفحه اصلی-مشخصات فنی اتصالات ابزار دقیق -دتکتور گاز دراگر مراجعه نمائید.

                              

Scroll to Top