نیتروژن مایع، نیتروژن

نیتروژن مایع

نیتروژن مایع در دمای بسیار پایینی موجود است . نیتروژن مایع یک مایع بی رنگ و بی بو است . کم حجم و قابل حمل و نقل آسان و فشار پایین است. علاوه بر این به دلیل داشتن نقطه انجماد پایین تر از آب , در طیف بسیار گسترده ای از چرخه های تبرید به کار می رود .

نحوه تولید نیتروژن مایع :

نیتروژن مایع از تقطیر جزء به جزء هوای مایع به دست می آید

کاربرد نیتروژن مایع :

برای منجمد کردن و حمل مواد غذایی , به عنوان یک مایع خنک کننده در بسیاری از صنایع . در سرما درمانی برای از بین بردن ضایعات پوستی ناخوشایند , برای ذخیره سازی سلول در دمای پایین برای کار های آزمایشگاهی . برای حفظ نمونه های بافتی از جراحی ها ی انجام شده برای مطالعات آینده . محافظ مواد درقبال قرار گرفتن در معرض اکسیژن . در دوربین های نجومی . در رساندن ابر رسانا های با درجه حرارت بالا , به درجه حرارت پایین مناسب .

نکات ایمنی کار با نیتروژن مایع :

وقتی از نیتروژن مایع استفاده می نمایید حتما از پوشش کامل و عینک استاندارد استفاده نمایید. سیلندر ها حتما باید دارای کلاهک باشند و در محل خود ثابت گردند . نیتروژن در غلظت های بالا می تواند باعث خفگی و حتی مرگ شود. برای استفاده از گاز و مایع ازت حتما باید از تجهیزات تقلیل فشار استفاده کرد . بعد از خالی شدن , مخازن نگهداری نیتروژن باید در مکانی خنک و همچنین دارای تهویه مناسب و بدور از هرگونه مواد قلیایی و اسیدی قرار گیرند

خواص نیتروژن مایع

فاز مایع/گاز
دسته گاز بی اثر
نام شیمیایی N2
وزن ملکولی ۲۸٫۰۱۳۴  g/mole
نقطه ذوب -۲۱۰ °C
نقطه جوش -۱۹۶ ºC
دمای بحرانی -۱۴۷ ºC
چگالی نسبی، گاز ۰٫۹۷ ( =هوا ۱)
چگالی نسبی، مایع
فشار بخار
(mg/l)حلالیت در آب ۲۰ mg/l
ظاهر(رنگ) گاز بی رنگ
بو بی بو
سمی غیر سمی- خفگی ساده          
محدوده اشتعال غیر قابل اشتعال
اختناق آور هست
درصد وجود در اتمسفر ۷۸%
UN Number ۱۰۶۶ – Gas 1977 – Liquid
Chemical Abstracts Service ۷۷۲۷-۳۷-۹
 
 
 
 
 
 
 
Scroll to Top