استیلن، گاز استیلن

استیلن

 استیلن گاز بی رنگ و قابل اشتعال است که بویی شبیه به سیر دارد . این عنصر از ترکیب دو هیدروژن و دو اتم کربن تشکیل شده و عضو گروهی از هیدروکربن ها به نام آلکین ها می باشد.استیلن جزئی تشکیل دهنده بسیاری از مواد شیمیایی و پلاستیک است و نیز به عنوان سوخت برای جوشکاری و دستگاه برش فلزی استفاده می شود.در مورد تاریخپه استیلن اگرچه اوایل صده ۱۸۰۰ توسط ادموند دیوی کشف شد اما تا اواخر صده ۱۸۰۰ به طور گسترده از آن استفاده نمی شد.درحالی که برای یافتن فرآیند اقتصادی تر و ارزان تری برای تولید آلومینیم تلاش می شد ، مردی به نام توماس ویلسون به طور اتفاقی یک روش ارزان اما موثر از تولید کاربید کلسیم با حرارت دادن زغال سنگ و آهک در کوره کشف کرد ، پس از آن ویلسون فهمید که با ترکیب کاربید کلسیم با آب ، استیلن تولید می شوداین کشف منجر به استفاده به طور گسترده ای از این گاز به عنوان سوخت روشنایی با توجه به نور روشن و شفافی که در هنگام احتراق تولید می کند مورد استفاده قرار گرفت تعداد زیادی از چراغ های خیابانی ، چراغ های داخلی ، چراغ های جلو خودرو ، فانوس ، چراغ های معدنی و سایر روشنایی های عمومی در طول قرن ۱۸۰۰ تا ۱۹۰۰ از استیلن تامین می شدند امروزه دو روش اصلی برای تولید استیلن وجود دارد ، علاوه بر ترکیب کاربید کلسیم با آب ، استیلن می تواند در طی یک فرآیند شناخته شده به عنوان ترک خوردگی حرارتی تولید شود. گاز استیلن بسیار فرار است و به محض تماس با اکسیژنمشتعل می شود. در خصوص تولید استیل از اختلاط آب با کاربید کلسیم تولید می شود. واکنش حاصل بسیار گرمازا است و باید با اضافه کردن آب اضافی سرد همراه باشد . استیلن effervesces و هیدروکسید کلسیم (آهک هیدراته) محصولات جانبی این فرآیند است.

کاربرد استیلن

استیلن هنگامی که به عنوان سوخت برای جوشکاری یا برش تورچ استفاده می شود ، برای تولید دماهای بالاتر از دمای تولید شده توسط استیلن به تنهایی ، به طور معمول با اکسیژن ترکیب می شودتورچ های اکسیژن- استیلن می توانند یک شعله با دمای ۶۰۰۰ درجه فارنهایت (۳,۳۱۵٫۵۵° سانتی گراد) تولید کنند ، این درجه حرارت بالا باعث شده است که تورچ اکسیژن- استیلن تنها تورچی باشد که توانایی ذوب تمامی فلزات تجاری را دارد . حدود ۸۰ درصد استیلن تولید شده در سنتز مواد شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد . احتراق استیلن با اکسیژن تولید اکسی استیلن می کند و حرارت شعله اش بیش از ۳۳۰۰ C° می باشد که بیشترین درجه حرارت را بین گازهای سوختی داراست .گاز استیلن در سنتز مواد شیمیایی و پلاستیکی ، چراغ روشنایی، مراکز تحقیقاتی دستگاه های جذب اتمی ، کربنیزه کردن فولاد و تولید اکسی استیلن مصرف دارد.

نکات ایمنی استیلن

هنگام استفاده از کپسول استیلن باید از تجهیزات تقلیل فشار استفاده شود . بعد از هر استفاده شیر حتما بسته شود . مخازن نگهداری استیلن خلوص بالا باید در مکانی خنک و همچنین دارای تهویه مناسب و بدور از هرگونه مواد قلیایی و اسید قرار گیرد. سیلندر ها حتما باید دارای کلاهک باشد و در محل خود ثابت گردد.در ترکیبات استیلن ممکن است مقداری مونواکسید کربن و دی اکسید کربن موجود باشد. در برابر مواد اکسید کننده به شدت نگهداری شود. برای کاهش خطر و نوسانات آن ، معمولا در استون حل شده و در مخازن مخصوص طراحی شده با مواد متخلخل ذخیره می شوددر موارد آتش سوزی با گاز استیلن می توان از آب ، کف و مواد شیمیایی خشک استفاده کرد .استیلن بسیار ناپایدار است به طوری که حتی یک نشت کوچک می تواند عواقب جدی در بر داشته باشد ، به همین دلیل باید با دقت زیاد به کار گرفته و به درستی ذخیره شود. کپسول استیلن ، سیلندر استیلن

خواص استیلن

نام گاز استیلن
فرمول شیمیایی C2H2
وزن ملکولی ۲۶٫۰ gr / mole
وزن مخصوص ۱۴٫۷۰۵
چگالی گاز ۱٫۰۹۷ Kg/m3
غلطت بخار ۰٫۹۱
نقطه جوش -۸۱°C
دمای بحرانی ۳۵٫۶°C
فشار بحرانی ۶۱٫۹ bar
Scroll to Top