گاز هگزان، هگزان

گاز هگزان

هگزان یک ترکیب شیمیایی است که از نفت خام به دست می آید. این ماده در حالت خالص مایعی بی رنگ با بویی نامطبوع می باشد که بسیار قابل اشتعال بوده و بخارات آن قابل انفجار است. گاز هگزان یا هیدرید هکسیل Hexane ، یک ترکیب از دسته آلکان ها با شش اتم کربن می باشد .هیدروکربن ها معمولا از دو روش تولید می شوند : 1. جداسازی براساس ایجاد شرایط تعادل فازی بین بخار ومایع (Flash Vaporization) 2. جداسازی برپایه اختلاف نقطه جوش هیدروکربنها (Stabilization by Fraction ) . در روش اول تثبیت میعانات گازی براثر عمل تفکیک عناصر فرار از هیدروکربنهای سنگین تر براساس تعادل فازی بین بخار و مایع در یک سری Flash Tank تارسیدن به یک RVP معین صورت می پذیرد. در روش دوم جدایش عناصر سبک و قابل تبخیر از هیدروکربنهای سنگین براساس اختلاف در نقطه جوش هیدروکربنها صورت می پذیرد. فرمول شیمیایی گاز هگران C6H14 میباشد. گازسازان وارد کننده گاز هگران آزمایشگاهی و گاز هگزان خالص میباشد.

کاربرد گاز هگزان

گاز هگزان خالص در آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد. N – هگزان بیشتر در صنایع با ترکیبات شیمیایی مشابه خود که حلال های آلی می باشند مورد استفاده قرار گرفته و استفاده اصلی آن به عنوان حلال برای استخراج روغن گیاهی از دانه هایی شبیه سویا است. این حلال ها همچنین به عنوان عامل های پاک کننده در صنایع چاپ، منسوجات، آرایشی و تزیینی مورد استفاده می باشد. برخی از چسب های خاص که در پوشش های بام ساختمان ها و یا در صنایع کفش و چرم به کار می روند، همچنین چسب های سریع العمل و محصولات مصرفی مانند بنزین و اسباب بازی ها دارای N – هگزان می باشند. همچنین از گاز هگزان در تولید مخلوط گاز طبیعی استفاده میشود.

نکات ایمنی گاز هگزان

هنگام استنشاق گاز هگزان بلافاصله باید خود را به هوای تازه رساند تا اکسیژن کافی مصرف کنند . اگر تنفس فرد متوقف شده است، دادن تنفس مصنوعی واجب است . اگر با چشم تماس ایجاد شود باید حداقل ۱۵ دقیقه با آب سرد شستشو داده شود . در تماس با پوست نیز همینطور و حتی الامکان باید لباس ها را دور انداخت . درهنگام ایجاد تماس گوارشی: برای فرد آگاه و هوشیار نوشیدن ۱ تا ۲ لیوان آب و فرد غیر هوشیار را باید به پزشک مراجعه داد.

خواص گاز هگزان

حالت فیزیکی گاز و مایع
وزن ملکولی ۸ ۴ .۱ ۶  g/mol
نقطه ذوب -۹۶- -۹۴ °C, 177-179 K
نقطه جوش ‎۶۸-۶۹ °C, 341.6-342.2 K
چگالی ( گاز )  mg/ml at 15 °C ۶۵۴٫۸ (هوا = ۱ )
حلالیت در آب  (g/m3)  ۹٫۵ mg/l
رنگ ( شفافیت ) بی رنگ
بو بوی مشابه بنزین
محدوده اشتعال آتش زا
UN number ۱۲۰۸
CAS number ۱۱۰-۵۴-۰۳
Scroll to Top