گاز زنون، فروش گاز زنون، واردات گاز زنون

گاز زنون

گاز زنون یا گزنون ، عنصری است با عدد اتمی 54 ، گاز زنون گازی بی رنگ و بی بو وبسیار سنگین ، گاز زنون جزو گازهای جیب است و مقدار کم در جو وجود دارد و در اثر سنتز نیز به وجود می آید. در لامپ خلاء ، هنگامیکه گاز زنون بوسیله تخلیه الکتریکی تحریک شود، نور آبی رنگ با استفاده از چند صد کیلو بار فشار، زنون فلزی ساخته شده است. اما کاربرد گاز زنون در لامپ باکتری کش ، لامپ الکترونی ، فلاش عکاسی و لامپ نوعی لیزر می باشد. گاز زنون در انرژی هسته ای و عامل اکسید کننده در بعضی آزمایش ها نیز استفاده می شود. گاز زنون حاوی ترکیباتی نظیر دی فلورید ، تترافلورید ، دوترات زنون ، هیدرات زنون ، پرزنات سدیم و نیز ترکیبی با نام تری اکسید زنون، که خاصیت انفجاری دارد. این ترکیبات بیش از 80 مورد می باشند که در آنها فلور و اکسیژن وجود دارد. زنون عنصر شیمیایی است که در گروه گازهای نجیب دسته بندی و به مقدار بسیار کم در اتمسفر زمین مشاهده می شود و همچنین در مواد معدنی مختلف و برخی ترکیبات نیز حضور دارد.از آنجا که نسبتا گران است ، به طور گسترده مورد استفاده قرار نمی گیرد اما تعداد زیادی برنامه های تمرینی برای آن وجود دارد، بسیاری از مردم به دلیل کاربرد زنون در لامپ فلاش برای عکاسی ، با آن آشنا هستند .کشف گازهای نجیب و خواص آنها یک فرآیند طولانی مدت بود و آن را با هنری کاوندیش ، در قرن ۱۷۰۰ ، متوجه شد علاوه بر نیتروژن و اکسیژن ، هوا شامل بخش های اضافی است .آزمایشات بر روی این بخش ، نهایتا مجموعه ای از به اصطلاح "گازهای نجیب" که در ابتدا تصور می شد بسیار نادرند را به همراه داشت ، در واقع برخی گازهای نجیب به طور کلی هم بر روی زمین و هم جهان به فراوانی یافت می شود.زنون در سال ۱۸۹۸ توسط موریس ویلیام تراورس و ویلیام رامسی کشف شد . آن دو کریپتون و نئون را نیز در همان زمان کشف کردند .نام " زنون " از کلمه یونانی " xenos " به معنای " خارجی و یا عجیب و غریب" گرفته شده است. همه این نام ها اشاره به دشواری نحوه ایزوله کردن و توصیف این عناصر دارند. نماد شیمیایی گاز زنون Xe میباشد. مانند سایر گازهای نجیب، گاز زنون نیز تقریبا پایدار است البته نسبت به برخی از گازهای نجیب دیگر واکنش پذیری بیشتری دارد. در تعدادی از ترکیبات دیده می شود که برخی از آنها به علت اکسیداسیون سمی می شوند و هنگامی که در معرض الکتریسیته قرار بگیرند، زنون به characteristic rich blue تبدیل می شود. گاز زنون نیز مانند سایر گازهای نجیب در غلظت های بالا به عنوان یک asphyxiant عمل می کند و همچنین در صورت استنشاق آن صدای فرد بم می شود البته این عمل می تواند خطرناک باشد و این کار توصیه نمیشود. گاز زنون علاوه بر ظاهر شدن در اتمسفر و مواد معدنی ، می تواند در گازهای اطراف چشمه های گرم یافت شود. برای استخراج زنون در موارد تجاری ، شرکت ها از روش تقطیر جزء به جزء استفاده می کنند ، تقطیر جزء به جزء شامل سرد کردن هوا تا زمانی که به حالت مایع تبدیل شود و سپس همانطور که هوا را گرم می کنند تا به حالت گازی برگردد، هر عنصر را از آن جدا می کنند. وقتی زنون استخراج شد ، از آن می توان به عنوان نور و یا در شکل گیری ترکیبات و ایزوتوپ های مفید بهره برد. گازسازان وارد کننده گاز زنون خالص ، گاز زنون آزمایشگاهی ، فروش گاز زنون ، فروش زنون ، فروش گاز زنون آزمایشگاهی میباشد.

روش تولید گاز زنون ، گاز زنون نیز تولید کارخانه های جداسازی هوا می‌باشد. این گاز در هوا غلظت  کمی دارد و باید  کارخانه جداسازی هوا حجم بسیار بزرگی داشته باشد. در جریان جداسازی هوا، زنون و کریپتون خام استخراج شده و پس از تصفیه و تقطیر جداگانه زنون خالص تولید می شود.

کاربرد گاز زنون

گاز زنون در سطحي وسيع در وسايل توليد نور از قبيل لامپهاي باكتري كش ، لامپهاي الكتروني ، لامپهاي چرخان ، فلاشهاي عكاسي و لامپهايي كه براي تحريك ليزرهاي سرخ توليدكننده نورهم نوسان بكار مي روند استفاده مي شود.از زنون بعنوان بيهوش كننده عمومي در پزشکی نیز استفاده شده است. در مصارف انرژي هسته اي از آن در گنبد حبابي ، ردياب و ساير موارد كه وزن مولكولي زياد كيفيتي بالا به حساب می آید بهره مي برند. از پرزنات گاز زنون Xe در شيمي تحليلي بعنوان يك عامل اكسيد كننده استفاده مي شود. ايزوتوپ Xe-133 يك راديو ايزوتوپ مفيدي به حساب مي آيد. از زنون مایع در اندازه گیری اشعه گاما استفاده می شود.

خواص گاز زنون

نام شیمیایی

Xenon

فرمول ملکولی

Xe

جرم ملکولی

۱۳۱٫۲۹۳ g/mol

نقطه جوش ( درجه سلسیوس )

۱۶۵٫۱ K (-162 °F)

CAS number

۷۴۴۰-۶۳-۳

Scroll to Top