گاز نیتروس اکساید

گاز نیتروس اکساید

گاز نیتروس اکساید یا اکسید نیتروژن، نیتروز اکساید که آن را معمولاً به عنوان گاز خنده می‌شناسند در سال 1772 توسط جوزف پریستلی ترکیب شد. اکسید نیتروژن یا نیتروس اکساید، گازی بی رنگ، بی بو و همچنین غیر سمی است اما اثر خنده آور دارد. گاز نیتروس اکساید غیر قابل اشتعال محسوب می‌شود اما در تداوم و ثبات شعله بسیار موثر است. گازسازان وارد کننده و  تأمین کننده گاز نیتروس اکساید ، گاز نیتروس اکساید خالص ، گاز نیتروس اکساید آزمایشگاهی ، فروش گاز N2O آزمایشگاهی ، گاز N2O دستگاه جذب اتمی ، گاز نیتروس اکساید خلوص بالا میباشد.

مصارف غیر پزشکی گاز نیتروس اکساید

از گاز نیتروس اکساید در موتورهای راکت، موتورهای احتراق داخلی، اسپری ذرات معلق (مثلاً در بسته‌بندی مواد غذایی به عنوان محافظت کننده در برابر باکتری ها) . همچنین در دستگاههای جذب اتمی برای ایجاد دمای بالا در شعله ، از این گار استفاده میشود.

مصرف پزشکی گاز نیتروس اکساید

گاز نیتروس اکساید به منظور بی حسی و بیهوشی در دندانپزشکی از دسامبر سال 1844، که در آن هوراس ولز برای اولین بار 12-15 عمل دندانپزشکی را در هارتفورد انگلستان انجام داد، استفاده می شود. در ابتدا از آن تنها به عنوان یک ضد درد دندان استفاده می شد اما بعدها، از آن به طور عمده در طیف گسترده ای از روشهای جراحی برای بیهوشی و بی دردی و امروزه از آن در پزشکی برای القاء و ادامه بیهوشی استفاده می شود. این دارو همچنین با مقادیر مصرف کم به عنوان ضد درد در اعمال جراحی زنان و زایمان و برای اعمال جراحی که در آنها به بیهوشی کامل بیمار نیاز نیست، مصرف می شود. مکانیسم دقیق عمل نیتروس اکساید در موارد بی حسی و بی هوشی ناشناخته است، اما اثرات آن در محل مراکز درد در مغز و نخاع ثابت شده است. تصور می شود که گاز نیتروس اکساید با افزایش در میزان گاما آمینو بوتیریک اسید (GABA) سلول های عصبی باعث خواب آلودگی و خواب می شود.

موارد منع مصرف گاز نیتروس اکساید

سازمان ملل متحد برخی از موقعیت هایی را که در آن استفاده از اکسید نیتروژن مضر و خطرناک می باشد را ممنوع اعلام نموده است. به عنوان مثال، در بیمارانی که به تازگی تحت عمل جراحی چشم قرار گرفته اند، خطر وجود حباب گاز، ممکن است با حضور گاز نیتروس اکساید افزایش یابد و این گاز به توسعه و تداوم وجود آن کمک کند. گاز N2O می تواند افزایش فشار داخل جمجمه را باعث شود، پس از آن نباید در موارد ضربه به سر استفاده شود. همچنین از نیتروس اکساید هرگز نباید در مواردی که هوا در بدن به دام افتاده مورد استفاده قرار گیرد زیرا می‌تواند بسیار خطرناک باشد. هنگامی که نیتروس اکساید برای بیش از 24 ساعت، و یا به صورت مکرر در حداقل 4 روز متوالی استفاده ‌شود، باید آن را تحت نظارت بالینی خون شناس مورد استفاده قرار داد زیرا این عمل ممکن است باعث عدم تعادل شود و همچنین میتواند موجب کاهش چشمگیر میزان ویتامین B12 در افراد مستعد گردد.

خواص گاز نیتروس اکساید

نام شیمیایی

Nitrox

فرمول ملکولی

N2O

جرم ملکولی

۴۴٫۰۱۳ gr/mol

نقطه جوش ( درجه سلسیوس )

-۸۸٫۴۸

CAS number

۱۰۰۲۴-۹۷-۲

Scroll to Top