گاز هیدروژن فلوراید| گاز هیدروژن فلوئورید

گاز هیدروژن فلوراید

گاز هیدرژن فلوراید ترکیبی از هیدروژن و فلوئور با نماد شیمیایی HF است. فلوئور در جدول تناوبی عناصر عضو یک گروه شناخته شده به نام هالوژن ها می باشد ، که همه آنها با یک روش مشابه به شکل هالید های هیدروژن ترکیب می شوند. در دمای اتاق و فشار طبیعی ، گاز هیدروژن فلوراید یک گاز بی رنگ با نقطه جوش {۶۷٫۱ فارنهایت / ۱۹٫۵ سانتی گراد} است ، که بسیار بالاتر از هیدروژن هالید های دیگر است و اجازه می دهد تا در دمای طبیعی و روزمره به شکل مایع وجود داشته باشد. در آب ، به شکل هیدروفلوئوریک اسید حل می شود . هیدروژن فلوئورید مایع به عنوان هیدروفلوئوریک اسید بی آب شناخته شده و می تواند به اشکال گاز ، مایع و اسید آبی نیز مورد استفاده قرار گیرد. در محلول آبی ، هیدروفلوئوریک اسید ، به دلیل پیوند هیدروژنی بین هیدروژن فلوئورید و مولکول های آب که درجه تفکیک یون ها را محدود می کند ، یک نوع اسید ضعیف به شمار می آید. پیوند هیدروژنی بین مولکول های هیدروژن فلوراید منجر به نقطه جوش نسبتا بالای هیدروژن فلوئورید در مقایسه با دیگر هالید های هیدروژن می شود. هیدروکلریک اسید با بسیاری از فلزات ، اغلب به شکل گاز هیدروژن و (فلز) فلوئورید واکنش می دهد.

برای مثال : Mg + 2HF -> MgF2 + H2

بر خلاف بسیاری از اسید ها ، هیدروفلوئوریک اسید به راحتی با اکثر اکسیدهای فلزی واکنش و با سیلیکات ها از جمله شیشه تشکیل محلول می دهد به همین دلیل نمی توان آن را در بطری های شیشه ای ذخیره سازی کرد. هیدروژن فلوئورید را می توان با واکنش (فلز) فلوئورید برای مثال کلسیم فلوئورید با سولفوریک اسید ( CaF2 + H2SO4 -> CaSO4 + 2HF ) تولید شود. به همین روش و با استفاده از فلوئوریت ( یک شکل معدنی رایج از کلسیم فلوئورید ) در صنایع شیمیایی تولید می شود. استفاده های اصلی صنعتی آن :  در تولید پلی تترا فلوئور اتیلن (PTFE) ، در صنعت نیمه رساناها برای از بین بردن اکسید از سیلیکون ، در استخراج اورانیوم از اکسید سنگ معدن آن ، در حکاکی شیشه و به عنوان یک کاتالیزور در صنعت پتروشیمی ، می باشد. همچنین از آن برای حذف لکه زنگ زدگی استفاده می شود زیرا با اکسیدهای فلزی واکنش می دهد تا به شکل فلوئورید محلول تبدیل شود. فلوئورید در صنعت توسط الکترولیز هیدروژن فلوئورید مایع تولید می شود. در آزمایشگاه ها ، هیدروژن فلوئورید به صورت هیدروفلوئوریک اسید آبی برای تجزیه و تحلیل مواد معدنی با توجه به توانایی انحلال سیلیکات آن ، مورد استفاده قرار می گیرد. خاک عمدتا شامل مواد آلی و مواد معدنی از جمله کربنات و سیلیکات می باشد. برای شناسایی هرگونه گرده ، این مواد نیاز به حذف شدن دارند و پس از برطرف کردن با معرف های دیگر و حذف کربنات و مواد آلی ، هیدروفلوئوریک اسید برای حذف مواد معدنی سیلیکات استفاده می شود. هیدروژن فلوئورید و هیدروفلوئوریک اسید بسیار سمی و بسیار خورنده هستند ، استنشاق این گاز به دستگاه تنفسی آسیب می زند و می تواند موجب ورم ریه و حتی مرگ شود. تماس پوست با هیدروفلوئوریک اسید حتی در مقدار های خیلی رقیق می تواند منجر به سوختگی های شدید شود و اجازه دهد یون های فلوئورید وارد جریان خون شوند. این اسید به سرعت از طریق پوست بیرونی جذب می شود و عمدتا به دلیل ترکیب یون فلوئورید با یون های کلسیم و رسوب کلسیم فلوئورید نامحلول ، بافت های زنده ی زیر آن را از بین می برد. کلسیم برای سوخت و ساز سلولی بدن و عملکرد اندام های حیاتی آن ضروری می باشد ، حذف آن از سیستم بدن می تواند منجر به شرایطی با عنوان هیپوکلمسی شود که باعث نارسایی ارگان های مختلف و مرگ ناشی از ایست قلبی می شود. با توجه به این خطرات ، هیدروژن فلوئورید و هیدروفلوئوریک اسید باید با دقت بالایی به کار گرفته شوند. خوردن ، استنشاق و یا تماس پوستی با هیدروژن فلوراید نیاز به مراجعه پزشکی سریع دارد ، حتی اگر نشانه فوری وجود نداشته باشد زیرا ممکن است در محلول های رقیق تر اثرات به تعویق بیفتد. پوشش واسطه ۲% و یا بیشتر از میزان سطح معمولی بدن ، با توجه به خطر ورود مقادیر قابل توجهی از یون های فلوئورید به جریان خون ، تهدیدی برای زندگی است. استفاده از ژل کلسیم گلوکونات در ناحیه آسیب دیده یون های کلسیم را فراهم می کند که به یون های فلوئورید متصل می شود و در جهت به حداقل رساندن آسیب و جلوگیری از هیپوکلمسی کمک بسزایی می کند. گازسازان وارد کننده گاز هیدروژن فلوراید ، فروش گاز هیدروژن فلوراید ، فروش گاز HF ، فروش گاز هیدروژن فلوئورید.

کاربرد گاز هیدروژن فلوراید

گاز HF با حل شدن در آب هیدروفلوریک اسید را به وجود می آورد که اثرات خورندگی بسیاری دارد و در صنایع پتروشیمی کاربرد زیادی دارد. این ماده بسیار سمی بوده و می‌تواند به ریه‌ها آسیب بزند. همچنین گاز HF در صنایع شیمیایی و دارویی و برای مصارف خانگی و سوخت خودرو کاربرد فراوانی دارد

 اثرات هیدروژن فلوراید بر انسان

تماس‌های پوستی و تنفسی با این اسید موجب تخریب و زخم كیسه‌های هوایی، سوختگی‌های شدید، التهاب، تاول بستن پوست، نارسایی‌های شدید كلیوی، پایین آمدن كلسیم و منیزیم و بی‌نظمی حركات عضله قلب و آسیب‌های چشمی می‌شوند. تماس مزمن با غلظت‌های پایین منجر به احتقان بینی و برونشیت، و تكرار تماس با غلظت‌های بالاتر از حدود توصیه شده در طول چند سال، به علت ته نشینی فلوراید در استخوانها موجب افزایش دانسیته استخوان‌ها به‌خصوص در ناحیه كمری ستون مهره‌ها و لگن و نهایتا فلوئورزیس  فلج كننده می‌شود. این اسید فاقد اثرات سرطان زایی و جهش‌زایی می‌باشد.

خواص گاز هیدروژن فلوراید

نام شیمیایی

Hydrogen fluoride

فرمول ملکولی

HF

جرم ملکولی

‎ ۲۰٫۰۰۶۳۴ g/mol

نقطه جوش ( درجه سلسیوس )

‎۱۹٫۵ °C, 293 K, 67 °F

CAS number

۷۶۶۴-۳۹-۳

Scroll to Top